S překvapivým požadavkem na zvýšení povinných minimálních rezerv(PMR) v bankách přišla v úterý Čína. Potvrdila tím, že začíná zpřísňovat měnovou politiku, aby předešla přehřátí ekonomiky. Jedná se o první podobný krok od června 2008 a krátce po jeho oznámení zazněl z Evropské unie hlas, že kurz čínského jüanu se musí zvýšit, aby se zmírnila nerovnováha v mezinárodním obchodu.
Čínská centrální banka uvedla, že povinné minimální rezervy se s platností od 18. ledna zvyšují o půl procentního bodu na 16 procent. Povinné minimální rezervy vyjadřují podíl vkladů, které komerční banky musejí udržovat jako stabilizační prvek v rezervách. Opatření platí pro všechny banky v Číně s výjimkou úvěrových družstev na venkově, ta by jinak mohla mít problémy s financováním před začátkem jarního osevu.
Čína je nyní jedinou významnou ekonomikou, která prokazuje silný růst. Hrubý domácí produkt roste více než osmiprocentním tempem a předpokládá se, že bude dál zrychlovat. Ke zpřísnění požadavku na povinné minimální rezervy tak Čínu jednoznačně vedou obavy z růstu inflace.
Čína povinné minimální rezervy podle agentury Reuters naposledy zvýšila v červnu 2008, od té doby je v rámci uvolňování měnové politiky jen snižovala. Cyklus zakončila v prosinci 2008, pak rezervy držela beze změn na 15,5 procenta.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist