5 milionů korun
Státní podnik Moravské naftové doly, který je od roku 2002 v likvidaci, dostal od ÚOHS v září 2007 pětimilionovou pokutu za chybnou zakázku na likvidaci ekologických škod v hodnotě přes 4,3 miliardy korun. Sankci, která je nejvyšší, jakou kdy ÚOHS za veřejné zakázky vyměřil, úřad potvrdil v listopadu téhož roku poté, co likvidátor společnosti navrhoval její zrušení nebo aspoň snížení.
5 milionů korun
Karlovarské minerální vody dostaly v lednu 2010 pokutu od antimonopolního úřadu pět milionů korun za uzavírání nedovolených dohod s distributory o zákazu exportu. Dohody s distributory podle ÚOHS uzavíraly KMV a také jejich dceřiná firma HBSW s distributory v Česku a v zahraničí, zejména na Slovensku, od začátku února 1999 do prosince 2008.
3 miliony korun
V dubnu 2007 dostalo město Zlín pokutu za chybné zadávání veřejných zakázek. Úřadu se nelíbil balík veřejných zakázek za dobu tří let, z nichž největší se týkala rekonstrukce školy, stavby domu s pečovatelskou službou a výstavby zoologické zahrady Lešná. Zlín patří mezi města, jež úřad pokutuje nejčastěji. Od ÚOHS dostal ještě před třímilionovou sankcí pokuty v souhrnné výši 665.000 korun. Zlín se kvůli pokutě obrátil na brněnský krajský soud, který sankci zrušil. Loni na podzim mu ale Nejvyšší správní soud (NSS) případ vrátil k novému jednání.
1,8 milionu korun
Loni v říjnu ministerstvo zemědělství dostalo pokutu 1,8 milionu korun za chyby v zakázkách, k nimž podepsalo ministerstvo pod vedením Petra Gandaloviče smlouvy i přes dočasný zákaz úřadu. Hodnota zakázek z oblasti informačních technologií přesahovala půl miliardy korun, bez otevřeného výběrového řízení je získala Telefónica O2. Ministerstvo oznámilo, že se pravděpodobně odvolá k předsedovi úřadu.
1 milion korun
ÚOHS oznámil, že Lesy ČR dostaly pokutu milion korun za chyby v zakázkách z roku 2007 týkajících se výpočetní techniky. Pokuta není pravomocná, Lesy ČR se proti ní mohou odvolat.
Karlovarské minerální vody (KMV) dostaly pokutu od antimonopolního úřadu pět milionů korun za uzavírání nedovolených dohod s distributory o zákazu exportu. ČTK to ve středu řekl šéf Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj. Firma s ÚOHS v této kauze spolupracovala, původně zvažovanou pokutu tak ÚOHS nakonec snížil o polovinu.
Dohody s distributory uzavíraly KMV a také jejich dceřiná firma HBSW s distributory v Česku a v zahraničí, zejména na Slovensku, od začátku února 1999 do prosince 2008. "Tyto dohody mohly vést k narušení hospodářské soutěže na trhu sycených nealkoholických nápojů a na trhu nesycených nealkoholických nápojů," uvedl Rafaj.
Podle ÚOHS se prokázalo, že dohody byly ze strany odběratelů dodržovány. Na druhé straně KMV nijak toto dodržování dohod o zákazu exportu nekontrolovaly.
Odvolání se nečeká, i když výhrady k verdiktu jsou
Obě společnosti jsou přesvědčeny, že se protiprávního jednání nedopustily. "Vytýkané ustanovení mělo zajistit ochranu označení našich výrobků. Při vývozu do zahraničí musí výrobce etikety přizpůsobit právním normám cílové země. V minulosti jsme klientům, kteří měli zájem vyvážet naše výrobky, vždy poskytovali maximální podporu, aby vše probíhalo dle výše popsaných pravidel," uvedl generální ředitel KMV Alessandro Pasquale.
Dodržování kritizovaného usnesení však nebylo kontrolováno. "Po přezkoumání jsme se následně spontánně zavázali, že nebudeme dále užívat smlouvy, které by obsahovaly předmětné ujednání. Stávajícím odběratelů jsme navrhli uzavření smluvního dodatku, který odsouhlasil ÚHOS," upřesnil Pasquale.
Vzhledem k negativním dopadům správního řízení však přesto obě společnosti uznaly právní odpovědnost a akceptují uloženou pokutu, uvedl dnes mediální zástupce KMV Michal Donath.
"Společnost KMV s ÚOHS v průběhu správního řízení účinně spolupracovala a přispěla k odhalení a prokázání protisoutěžního jednání," podotkl předseda ÚOHS. V průběhu správního řízení tak KMV přestaly používat smlouvy obsahující problematické ustanovení a svým odběratelům navrhla uzavření smluvního dodatku odsouhlaseného ÚOHS.
Případ antimonopolní úřad uzavřel takzvaným narovnáním s KMV. Podstatou narovnání je právě spolupráce dané firmy, což má za následek i nižší pokutu. Teoreticky to také znamená, že by se KMV neměly proti pokutě odvolat. Tímto způsobem byl uzavřen v pořadí čtvrtý případ. V minulosti se tak stalo u Kofoly, Albatrosu a RWE Transgasu.
Karlovarské minerální vody již jednu pokutu v řádech milionů od ÚOHS dostaly. V roce 2004 zaplatily pokutu deset milionů korun, kterou firmě dal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za nepovolenou fúzi s Poděbradkou. Později toto spojení za jistých podmínek ÚOHS nakonec povolil.
KMV se tak dostaly na čelo žebříčku pokut udělených ÚOHS. Stejně jako ony dostaly zatím nejvyšší pětimilionovou pokutu před 2 lety Moravské naftové doly za chybnou zakázku na likvidaci ekologických škod. Antimonopolní úřad již udělili vyšší pokuty, ale buď jejich konečnou výši snížil, nebo je zcela zrušil.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist