Americký Kongres začne vyšetřovat roli ministra financí Timothyho Geithnera při záchraně pojišťovny AIG. Záchrana totiž podle nových informací neprospěla ani tak sanované instituci, jako spíše bankám z Wall Street. Předseda výboru pro dohled a vládní záležitosti Edolphus Towns ve středu oficiálně předvolal Geithnera na 27. ledna ke slyšení a vyžádal si od něj a dalších všechny dokumenty k této věci.
Vláda v září 2008, za eskalace finanční krize, začala zachraňovat AIG za celkových nákladů 182 miliard dolarů (zhruba 3,3 bilionu Kč). Geithner byl v té době šéfem newyorské Federální rezervní banky, která tuto operaci fakticky prováděla. Na základě zveřejněných dokumentů se podle kongresmanů a komentátorů nyní ukazuje, že se tehdy nejednalo o záchranu AIG, ale o skrytou podporu velkých investičních bank jako Goldman Sachs a Morgan Stanley.
Největší podezření vyvolávají e-maily newyorského Fedu, které AIG ke konci roku 2008 nařizovaly, aby nezveřejňovala totožnost protistran, které dostaly státní peníze určené na výplatu závazků pojišťovny. Byly to nároky ze swapů CDS, které bankám a dalším investorům pojišťovaly hodnotu problematických hypotečních dluhopisů, tedy toxických aktiv, které byly jádrem celé krize.
Bankéři z Wall Street se potili před komisí. Hledají se příčiny krize - čtěte ZDE
Post šéfa amerických financí Geithnera se otřásá, objevují se první náhradníci - čtěte ZDE
Silnou kritiku také vyvolává fakt, že protistrany čili velké banky dostaly z investic do těchto vysoce rizikových cenných papírů od daňových poplatníků plnou náhradu, což by za normální situace nikdy nezískaly. Demokratický kongresman Towns proto sanaci AIG označil za "záchranu bank zadními dvířky".
Zatím není jasné, jaká byla Geithnerova role ve snaze utajit skutečné příjemce peněz pro AIG. Jeho spolupracovníci v newyorském Fedu i na ministerstvu financí tvrdí, že tyto provozní záležitosti se až k němu nedostávaly. Towns si však vyžádal všechny e-maily, telefonní záznamy a poznámky ze schůzek, které se věci týkají, a to od Geithnera i od jeho tehdejších nejbližších spolupracovníků.
Geithner kývl na všechno
Jména bank, kterým byly přes AIG vyplaceny státní peníze, AIG loni nakonec i přes doporučení Fedu zveřejnila. Nedávno se na světlo dostaly právě e-maily z konce roku 2008, v nichž se úředníci newyorského Fedu snaží pojišťovně v tomto kroku zabránit v obavách, "aby nebyla podkopána důvěra trhu".
Listopadový audit státní pomoci AIG ukázal, že tato akce zřejmě stála daňové poplatníky o miliardy dolarů více, než bylo nutné. Geithner totiž nepožadoval na obchodních partnerech AIG žádné ústupky a dal jim vše, co chtěli.
Towns zejména kritizuje snahu o utajení těchto transakcí, které podle něj chránily Wall Street na úkor daňových poplatníků. "Musíme pochopit, proč a jak byly dolary daňových poplatníků použity k tomu, aby zadními dvířky sanovaly největší hráče z Wall Street," řekl zákonodárce. Brzy po záchraně AIG přitom začala vláda sanovat banky z veřejných peněz zcela transparentně, v rámci Kongresem schváleného sanačního programu TARP.
Bankéři z Wall Street utrácejí jako před krizí. Ale víc diskrétně - čtěte ZDE
Bernanke zchudl. Šéfa Fedu připravila krize o čtvrtinu majetku - čtěte ZDE
Mluvčí ministerstva financí na žádost agentury AP o komentář nereagoval. Mluvčí newyorského Fedu sdělil, že banka "bude s výborem spolupracovat na poskytnutí příslušných informací". Fed již dříve uvedl, že Geithner o žádném doporučení utajit informace o cíli plateb od AIG nevěděl.
Za problémy AIG prý může Goldman Sachs
Bývalý šéf AIG Hank Greenberg, který z pojišťovny udělal největší světovou instituci svého druhu, tento týden v rozhovoru pro list The Wall Street Journal ukázal na největšího viníka pádu AIG, jímž je podle něho politicky vysoce vlivná banka Goldman Sachs. Ta podle Greenberga těsně před krizí horlivě nabízela investorům hypoteční deriváty pojišťované u AIG a zároveň je prodávala "nakrátko", čímž se jistila proti jejich brzkému bankrotu. Po krachu trhu hypotečních dluhopisů banka nadsazovala jejich ceny, aby ze sanace dostala co nejvíce.
Goldman Sachs navíc podle Greenberga těsně spolupracovala na plánech sanace finančního sektoru s tehdejším ministrem financí Henry Paulsonem, který byl předtím sám jejím manažerem. Paulson tehdy nemluvil o žádné záchraně AIG, nýbrž o její "likvidaci", uvedl Greenberg.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist