Průmyslová výroba se v eurozóně a v celé Evropské unii loni v listopadu vrátila k růstu. V meziměsíčním srovnání rostla o jedno procento v eurozóně a o 0,9 procenta v EU. V říjnu přitom produkce ve srovnání s předchozím měsícem klesla o 0,3 procenta v zemích platících evropskou jednotnou měnou a o 0,7 procenta v celé evropské sedmadvacítce.

Ve srovnání se stejným obdobím roku 2008 se výroba v eurozóně loni v listopadu propadla o 7,1 procenta v eurozóně a o 6,4 procenta v unii. Přestože ekonomové počítají s oživením ekonomiky po největší hospodářské krizi od 30. let minulého století, meziroční propad naznačuje, že zotavení je zatím velmi "křehké". Zejména proto, že produkce je nižší než v listopadu 2008, kdy svět začal naplno pociťovat důsledky finanční a hospodářské krize. Tu naplno odstartoval pád americké banky Lehman Brothers v září 2008.


V meziměsíčním srovnání však celkem 16 členských států EU zaznamenalo loni v listopadu růst průmyslu, propad naopak jen čtyři. Největším tempem produkce průmyslových firem rostla v Lotyšsku (o 8,7 procenta), Slovinsku (o tři procenta) a Estonsku (o 2,9 procenta). Je to vůbec poprvé, co se mezi státy s největším růstem objevují hned dvě pobaltské země. Samotné Lotyšsko přitom patří k zemím nejvíce zasaženým krizí.

Největší listopadový propad průmyslu naopak zaznamenalo Irsko (o osm procent) a Portugalsko (o 3,7 procenta). Údaje za Českou republiku podle metodiky Eurostatu zatím nejsou k dispozici, podle Českého statistického úřadu průmyslová výroba v Česku loni v listopadu meziročně klesla o 0,1 procenta po říjnovém poklesu o 7,2 procenta.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru