Samotný úvod týdne na finančních trzích přinesl opojení z údajů o zotavení čínského zahraničního obchodu. Investoři uvítali silná čísla čínského vývozu, ale hlavně rekordní hodnoty dovozu potvrdily mohutnou poptávku po komoditách, která je stimulem nejen pro okolní asijské státy, ale celou globální ekonomiku.

Akciové trhy tak zahájily pondělní seanci vzestupem. Během dne však pod tíhou nervozity z nadcházející výsledkové sezóny přišlo vybírání zisků. Čínská data podpořila také americké akcie, zejména společnosti s širokou nadnárodní působností. Za zmínku stojí akcie firmy Caterpillar, které vylétly o více než 6%, což byl jejich největší jednodenní vzestup během posledního půl roku.

Zklamání od Alcoa na úvod

Start výsledkové sezóny ale nevyšel podle představ, když americký producent hliníku Alcoa zklamal očekávání trhu, což následně ovlivnilo celé úterní obchodování.

Trhy se navíc musely vyrovnávat (tentokrát s nepříznivou) zprávou z Číny. Čínská centrální banka zvýšila požadavek na minimální povinné rezervy. Tento krok znamená další zpřísnění měnové politiky ve snaze zpomalit rychlost expanze čínské ekonomiky a zabránit vytvoření bubliny v cenách aktiv.

Evropské i americké akciové trhy reagovaly poklesem v čele s komoditními a finančními tituly. Finanční sektor musel zároveň čelit prohlášení, že americká vláda má v úmyslu zavést zvláštní příspěvky finančních institucí do státní pokladny a neutralizovat tak ztráty plynoucí z programu na podporu bankovního sektoru TARP.

Google vs Čína

Uprostřed týdne se trhy pokusily o mírné zotavení. Podpora přišla od defenzivního sektoru výrobce léků, když analytici Credit Suisse zvýšili své doporučení na akcie Roche a AstraZeneca. Dařilo se i potravinářským titulům v čele se společností Unilever.

Internetový gigant Google se postavil čínské vládě, když odmítl cenzuru svého vyhledávání a pohrozil, že by mohl opustit čínský trh.

Béžová kniha Fedu uvedla, že ekonomická aktivita je stále na nízké úrovni, ale podmínky se zlepšují. Čtvrteční zasedání Evropské centrální banky skončilo dle očekávání bez překvapení. Prezident ECB Trichet musel během tiskové konference zodpovědět řadu otázek ohledně kauzy řešení zadlužení Řecka. Podařilo se mu odpovědět způsobem, který neznamenal výraznější tlak na euro. Dolar po mírném oslabení v úvodu týdne nakonec dokázal posílit pod úroveň 1.44 proti euru během pátečního obchodování.

Rizikovější aktiva znovu v kursu?

Pokles indexu volatility VDAX na 19-měsíční minimum v závěru týdne naznačoval nárůst pošilhávání po rizikovějších aktivech. Zájem se soustředil především na těžařské tituly, které reagovaly na zpevnění cen kovů.

Zotavení se dočkaly i bankovní akcie. Investoři přešli nečekaný pokles maloobchodních tržeb v USA bez větší reakce. Týdenní vzestup počtu uchazečů žádajících poprvé o podporu byl vyvážen pokračujícím poklesem pohyblivého průměru, který je považován za lepší ukazatel trendu na trhu práce.

Největší světový výrobce čipů na světě společnost Intel reportovala kvartální výsledky, které předčily očekávání analytiků. Reakce trhu však byla tlumená, neboť investoři budou čekat na další velká jména.

Ropa a komodity

Ceně ropy se nejvíce dařilo v úvodu týdne, když atakovala hranici 84 dolarů za barel. Poté se však dostala pod tlak a cena kontraktu zahájila v dalších dnech sestup zpět k hodnotě 80 dolarů.

Podle údajů GFMS se investování do zlata během roku 2009 více než zdvojnásobilo a činilo 1.820 tun. Poprvé za 30let překonalo „poptávku klenotníků“, která zaznamenala propad 23% na 21-leté minimum představující 1.687 tun. Za zmínku stojí, že Austrálie předběhla Jižní Afriku a zařadila se na druhé místo mezi největší producenty zlata na světě hned za Čínu.

Velmi úspěšný týden zažily platina a paladium. Cena platiny prolomila poprvé od srpna 2008 hodnotu 1600 dolarů za unci. Paladium rovněž výrazně získalo a jeho cena dosáhla 18 měsíčního maxima 44O dolarů za unci. Oba drahé kovy profitují ze zpráv obklopujících čínský automobilový sektor. V loňském roce Čína poprvé v historii překonala Spojené státy jako největší světový automobilový trh. Aktuálně jsou ceny obou kovů tlačeny nahoru také zejména „spuštěním“ dvou nových burzovně obchodovaných fondů (ETF).

Fondy se těší silnému investorskému zájmu. Jenom během prvních čtyřech obchodních dní fondy nakoupily 120t uncí platiny a 125t uncí paladia, což představuje 2% z celkové roční poptávky.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist