Akce stavebních spořitelen, které mají klienty nalákat na úvěry, letos začaly dříve, než je zvykem. Zatímco v minulosti slevy zahajovaly s příchodem jara, letos dvě stavební spořitelny zvýhodnily úvěry už v lednu.

Modrá pyramida od 19. ledna nabízí u úvěru o 2 až 3 desetiny procentního bodu výhodnější sazbu. Sleva 0,2 procentního bodu znamená, že na půlmilionové půjčce klient za rok ušetří tisícovku. Při slevě 0,3 bodu ušetří každý rok 1500 korun.

Buřinka (Stavební spořitelna České spořitelny) začala od pátku odpouštět poplatek za zřízení překlenovacího úvěru. Obě akce mají skončit v březnu.

"Letos jsme začali dřív, protože chceme dát klientům dost času na rozmyšlenou před začátkem stavební sezony. Samozřejmě také chceme podpořit prodej," vysvětluje mluvčí Buřinky Zdenka Blechová.

Podle tajemníka Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) Jiřího Šedivého se k nim brzy mohou přidat další.

Zotavení přijde pomalu

 

Stavební spořitelny reagují na pokles zájmu o svoje úvěry, který zavinilo především prudké ochlazení na realitním trhu vlivem krize.

"Meziroční pokles prodeje úvěrů odhadujeme na 10 až 12 procent," říká Šedivý. Zatímco předloni spořitelny půjčily rekordních 73,6 miliardy korun, za loňský rok to podle odhadů asociace bylo jen kolem 65 miliard korun.

Pád úrokových sazeb neodradil lidi od spoření, nejvyšší sazba je 2,5 procenta - čtěte ZDE

Lidé uzavírají čím dál méně stavebních spoření. O 137 tisíc méně než loni - čtěte ZDE 

Pokles zaznamenala většina stavebních spořitelen. Největší propad hlásí již delší dobu Buřinka, a to zhruba o polovinu. Mírný nárůst naopak vykázaly za posledních 11 měsíců roku stavební spořitelnyRaiffeisen a Wüstenrot.

Ve srovnání s prodejem klasických hypoték jsou ale čísla za stavební spořitelny velmi příznivá. Hypotéky totiž podle předběžných údajů největších bank meziročně propadly zhruba o 40 procent.

Zatímco bankéři jsou optimističtí a letos očekávají zotavení, u stavebních spořitelen není výhled tak radostný. Do hry totiž vstupuje fakt, že spořitelny mají omezený objem zdrojů k financování úvěrů. Zdroje závisí především na objemu vkladů, které klienti stavebním spořitelnám svěří. "Nepředpokládám, že se situace dramaticky zlepší. Některé stavební spořitelny nemají tolik volných zdrojů, a proto se nedá počítat s výraznou expanzí v úvěrování, pokud nenaberou dostatek vkladů," míní Šedivý.

Poměr mezi úvěry a vklady, který si musejí spořitelny hlídat, je stále méně příznivý. Zatímco například před šesti lety měly rozpůjčováno 29,3 procenta peněz z vkladů, loni už tento podíl podle odhadu AČSS vzrostl na 65 procent. Právě díky tomu se akce netýkají jen úvěrů, ale i vkladů. Masivní zvýhodnění při podpisu nových smluv spořitelny nabídly klientům už na podzim loňského roku - tedy v době, kdy je tradičně nejvýhodnější spoření uzavřít díky tomu, že se klientovi na účet připíše státní podpora za celý rok.

Aktuální akce stavebních spořitelen

ČMSS (Liška)

Uzavření smlouvy o spoření zdarma (do konce ledna).

SSČS (Buřinka)

Poloviční poplatek za uzavření smlouvy o spoření (zatím časově neomezeno). Vyřízení úvěrů zdarma (do konce března).

Raiffeisen SS

Prémie 2000 Kč pro klienty, kteří uzavřou smlouvu o spoření a budou mít na účtu k 30.4. alespoň 20 000?Kč (do konce března).

Modrá pyramida

Snížená sazba Hypoúvěrů o 0,2 nebo 0,3 % (do 2. března).

Akce fungují i v lednu

Jenže zatímco dříve sezonní akce končily Silvestrem, letos některé konec roku přežily. Například Liška prodloužila akci "uzavření smlouvy zdarma" až do konce ledna. Buřinka bude klientům odpouštět polovinu poplatku za uzavření smlouvy už natrvalo.

ČNB snížila úrokové sazby na historické minimum jedno procento - čtěte ZDE

Zájem o vklady vlivem krize sice neklesá tak rapidně, jako je tomu u úvěrů, otázkou však je, co bude dál a zda se spořitelny mají kam "rozpínat" . Smlouvu o stavebním spoření má totiž v Česku uzavřenu přes polovina obyvatel - skoro 5,5 milionu lidí.

Spořitelny tedy do budoucna hledají alternativní způsoby financování. Například Českomoravská stavební spořitelna na začátku roku oznámila, že chce jít cestou vydání vlastních dluhopisů, a to až v hodnotě jedné miliardy. Podobný postup přitom v budoucnu nevylučuje ani Raiffeisen stavební spořitelna.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist