28 zemí
si s Českem automaticky vyměňuje údaje o příjmech z úroků na účtech. Jde o země EU (krom Lucemburska a Rakouska) a některé karibské státy.
78 států
s Českou republikou podepsalo smlouvou o zamezení dvojího zdanění. Nejméně pokryty jsou státy Jižní Ameriky a Afriky.
5000 lidí
Zhruba tolik fyzických osob přiznává českým finančním úřadům svoje příjmy ze zahraničí. Příjmy přiznává asi tisíc firem (právnických osob).
Tisíce lidí, kteří mají příjmy ze zahraničí, by se měly mít na pozoru. Je stále pravděpodobnější, že pokud je zapomenou přiznat nebo úmyslně nepřiznají českému finančnímu úřadu, přijde se na to.
Přibývá totiž zemí, jejichž finanční úřady spolu o příjmech na svém území automaticky komunikují. Kvůli výpadkům ze státních rozpočtů navíc zesilují mezinárodní tlaky na to, aby se řady spolupracujících států rozrůstaly.
Daňové ráje jsou v ohrožení
Ministři financí EU včera v Bruselu jednali o tom, že by se do automatické výměny informací měly zapojit i Rakousko, Lucembursko, které dnes mají výjimku, a některé "daňové ráje" jako Lichtenštejnsko, San Marino, Andorra, Monako či Švýcarsko. Týkalo se to úroků z úspor, které lidem vynášejí peníze na zahraničních kontech.
Jednání ale sabotovaly Rakousko a Lucembursko, proto se další diskuse přesunula na příští schůzi Ecofinu v únoru. "Jednání nebudou jednoduchá. Pozice těchto dvou zemí je natolik silná, že nečekám úspěch v následujících dvou měsících," řekl ministr financí Eduard Janota, který se jednání v Bruselu účastnil.
V budoucnu se ale zřejmě zapojení nevyhnou, jsou jedinými dvěma ostrůvky v EU, které o příjmech z úroků ostatní země neinformují. Španělsko si navíc jako předsednická země unie stanovilo boj s daňovými úniky jako jednu ze svých priorit.
Důvodem, proč se země do systému zapojit nechtějí, je obava z výpadku příjmů v rozpočtu. Čerstvou zkušenost má Belgie, která se připojila letos v lednu. Jen do Nizozemska se odtud přelilo asi 340 milionů eur. Na konci roku belgické banky rušily 160 účtů denně.
Na příští schůzi budou ministři jednat o tom, že by se rozšířil objem dat, které si úřady vyměňují, o další kapitálové příjmy například z dluhopisů nebo některých pojistných produktů.
Ročně se odhalí stamiliony
Zatím se úřady informují jen o příjmech z úroků, které vynesou peníze na běžných a spořicích účtech. "Finanční úřad tak pozná, že poplatník má nějaké peníze v zahraničí. Tyto příjmy musí zahrnout v daňovém přiznání," vysvětluje Radim Bláha z České daňové správy.
Díky automatickému propojení úřadů se ročně přijde na víc než tisíc daňových úniků, částka dosahuje několika set milionů korun. "Tato částka se ale rok od roku snižuje. Lidé totiž vědí, že si úřady tyto informace vymění. Takže příjmy buď přiznají, nebo někdy přesunou jinam," říká Jan Knížek, ředitel České daňové správy. Upozorňuje například na to, že zcela neprůhledná je situace v Lichtenštejnsku.
Automatická výměna informací dnes podle informací České daňové správy v Česku funguje s 28 státy. Patří do nich státy Evropské unie (kromě Rakouska a Lucemburska) a některé další státy jako Kajmanské ostrovy nebo Montserrat. Smlouvy o zamezení dvojího zdanění má Česká republika podepsány s 78 státy. Řada z nich ale nemá technické podmínky, aby o příjmech informovaly automaticky.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist