Meziroční tempo růstu čínské ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zrychlilo na 10,7 procenta, což byl nejvyšší růst za poslední dva roky, z 8,9 procenta v předchozím čtvrtletí. Za celý rok hrubý domácí produkt stoupl o 8,7 procenta a překonal tak očekávání vlády, která počítala za loňský rok s ekonomickým růstem 8,3 procenta. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil čínský statistický úřad.

Podle analytiků zpráva posiluje spekulace, že čínská centrální banka by mohla v krátké době začít zvyšovat úrokové sazby. Čína by také již letos mohla překonat Japonsko a stát se druhou největší ekonomikou světa.

K vysokému růstu ve čtvrtém čtvrtletí přispěl také slabý výkon ekonomiky ve stejném období předchozího roku, kdy na čínskou ekonomiku orientovanou na vývoz dolehla globální krize. Dvouciferný procentní růst však ukazuje, že se vládě podařilo rychle odpovědět na pokles, který dosáhl svého vrcholu ve druhém čtvrtletí.

Hrozba zvýšení inflace

Číně se podařilo rychle oživit z globálního poklesu, avšak vláda se obává, že vysoké výdaje na stimulaci ekonomiky a půjčky od bank mohou zvýšit inflaci. Regulační úřad proto již nařídil bankám, aby omezily poskytování úvěrů a analytici očekávají v letošním roce zvyšování úrokových sazeb. Statistický úřad dnes dodal, že spotřebitelské ceny v prosinci stouply o 1,9 procenta, a jejich růst tak zrychlil z 0,6 procenta v listopadu, napsaly agentury AP a Reuters.

Celoroční růst překonal osm procent, což je hranice, která je potřebná k tvorbě nových pracovních míst a udržení sociální stability. Údaje přiměly analytiky společností JPMorgan a RBS zvýšit odhad růst čínské ekonomiky na letošní rok na deset procent z původních 9,7 procent u JPMorgan a 9,5 procenta u RBS.

Ekonomové dotazovaní agenturou Reuters očekávají letos zrychlení ekonomického růstu Číny na 9,5 procenta. Při tomto tempu růstu by Čína mohla sesadit Japonsko z pozice druhé největší ekonomiky světa na třetí příčku. Analytici Goldman Sachs očekávají, že Čína předhoní Spojené státy a stane se největší ekonomikou světa do roku 2027.