Tuzemská průmyslová produkce se loni v prosinci podle průběžných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) poprvé od předloňského září meziročně zvýšila, a to o 2,1 procenta. Informoval o tom

Ještě loni v listopadu průmyslová produkce podle revidovaných údajů meziročně klesla o 0,1 procenta po říjnovém poklesu o 7,2 procenta.

"Situace v průmyslu se stabilizovala a výroba se začíná vzpamatovávat, a to především díky rostoucím zahraničním zakázkám. Jak se bude vyvíjet průmysl nadále - jak rychle se bude vracet do normálu, rozhodne v první řadě poptávka v západní Evropě," říká Petr Dufek z ČSOB.

Podle něj budou i další měsíce ve znamení černých čísel, i proto, že Výsledky průmyslu se budou v letošním roce porovnávat s velmi slabými měsíci ze začátku loňského roku, kdy výroba padala o více než dvacet procent.

"Nicméně určitou brzdou bude ukončení německého šrotovného, které nejspíše přinese i nižší zájem o automobily vyráběné v ČR," dodal Dufek.

"Přestože se propad českého průmyslu již zastavil, budou podniky minimálně do pololetí sbírat síly na další růst. Budou muset stabilizovat své finance a řešit velké zadlužení. I v následujících měsících se nevyhneme zprávám o dalších bankrotech," uvedl partner v oddělení Podnikových financí a restrukturalizací PricewaterhouseCoopers ČR Petr Smutný. Největší tlak přitom bude podle něj na malé a střední podniky, velké společnosti by již měly být stabilizované.


Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách byly v prosinci meziročně nižší o 0,2 procenta, tržby z přímého vývozu se zvýšily o 3,9 procenta. Hodnota nových zakázek byla meziročně vyšší o 12,5 procenta, z toho zakázek ze zahraničí o 16,9 procenta.

ČSÚ však zároveň upozornil, že loňský prosinec měl oproti stejnému měsíci předchozího roku o jeden pracovní den více. "Odhadujeme proto, že po očištění od těchto vlivů průmyslová produkce meziročně klesla o 0,4 procenta," uvedl ČSÚ. V podnicích s 50 a více zaměstnanci se evidenční počet zaměstnanců loni v prosinci meziročně snížil o 12,9 procenta, průměrná mzda v těchto podnicích pak vzrostla o 10,7 procenta.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru