Libyjský zákonodárný sbor schválil sérii zákonů, které umožní vybudovat u pobřeží Středozemního moře rozsáhlou zónu volného obchodu. Agentuře Reuters to v neděli řekl Saadí Kaddáfí, syn libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Země investorům nabízí daňové prázdniny, nulová cla a volný pohyb kapitálu i zboží.

Zóna bude mít svůj vlastní systém soudů a bude v ní existovat i burza cenných papírů. Projekt byl v přípravě několik let a jeho smyslem je podle Kaddáfího syna omezit závislost Libye na příjmech z prodeje ropy. Zmíněné daňové prázdniny budou platit deset let.

"Přestože Libye má i jiné zdroje, pořád jsme závislí hlavně na ropě," řekl Kaddáfího syn v rozhovoru s agenturou. "Musíme se postarat o průmysl, zahraniční investice, turistiku a hledat další zdroje," dodal. Kaddáfího syn podniká a je pravděpodobné, že bude i šéfem orgánu, který bude zónu provozovat.

Myšlenka vybudovat zónu volného obchodu vznikala několik let a o záměr se zajímala také jedna developerská společnost z Dubaje. Práce na projektu ale pokračovaly pomalu.

Kaddáfí řekl, že potřebné zákony, jimiž se bude nová obchodní zóna řídit, schválil jeho otec i bratr Sajf Islám. Ten je druhým nejmocnějším představitelem Libye. Souhlas následně připojil i Všeobecný lidový kongres jako hlavní zákonodárný orgán Libye.

Libye má prostý systém vlády. Rozhodnutí přijímají Všeobecné lidové výbory, které přijatá rozhodnutí předávají dál Všeobecnému lidovému kongresu. Ten je automaticky schválí. Všeobecný lidový kongres má de facto funkci parlamentu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru