Na český bankovní trh vstupuje nový hráč, a to belgická skupina AXA. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě. Svoji činnost zahájila nabídkou spořícího účtu.

Šéfem nové české banky je Petr Skok, který byl dlouholetým pracovníkem Komerční banky. Skupina Axa má dosud v Česku pojišťovnu, penzijní fond a prodej vlastních podílových fondů.

V Česku bude AXA Bank působit jako pobočka AXA Bank Europe na základě bankovní licence, kterou má registrovanou v Belgii a kterou je možné podle legislativy Evropské unie používat s povolením regulátorů ve všech zemích EU.

V celé Evropě skupina má 2000 zaměstnanců. Celková aktiva dosahují hodnoty 29 miliard eur a objem poskytnutých úvěrů je 12 miliard eur.

Hlavní centrála se nachází v Bruselu a kromě Belgie skupina AXA působí v Německu, Maďarsku, Švýcarsku a Francii.

Pojišťovna a banka na webu

AXA Bank byla založena v Belgii v roce 2000 na základě fúze společnočností Anhyp a a Ippa. Ještě v létě téhož roku proběhla akvizice Frankfurt Boden Kredit Bank skupinou AXA.

Zvláštností u skupiny AXA je integrovaný web pro bankovní i pojistné produkty. Vyhlašovaná úroková sazba pro spořící účet je stanovena ve výši 2,5 procentního bodu. Banka poskytuje také věrnostní bonus 0,5 procentního bodu na konci roku.

Založení, vedení a zrušení účtu je bez poplatků a také interní platby jsou bez poplatků.

V případě tuzemské platby jsou dvě platby prostřednictvím internetového bankovnictví zdarma a další již za 19 korun. Na území České republiky bude prozatím otevřeno 30 poboček.