Ceny elektřiny pro domácnosti v Evropské unii jsou nejvyšší v Kodani, Berlíně a Bruselu. Vyplývá to ze studie rakouské organizace E-Control, která pravidelně monitoruje ceny energií v unii. Její statistiky sice nezahrnují Prahu, ale podle přepočtu ČTK jsou ceny elektřiny v české metropoli plně srovnatelné s ostatními městy v Evropě a patří dokonce k těm nejvyšším.

Obyvatelé Kodaně za jednu kilowatthodinu elektřiny zaplatí v průměru 28 eurocentů (zhruba 7,3 koruny). To je zdaleka nejvyšší cena, což je způsobeno největším zdaněním energií v EU, které tvoří až 55 procent celkové ceny. Pražané za jednu kilowatthodinu zaplatí podle výpočtu v průměru 18,7 eurocentu, tedy zhruba 4,85 koruny.

To Prahu řadí na pomyslné páté místo žebříčku nejvyšších cen v EU. Dražší je elektřina jen ve Vídni, Bruselu, Berlíně a v Kodani. Žebříček E-Control však zahrnuje jen 15 evropských metropolí, jde však o hlavní města nejbohatších členských států Evropské unie.

Nejlevnější elektřina v Aténách

Z nejlevnější elektřiny se mohou těšit obyvatelé Atén, Helsinek a Paříže. V Řecké metropoli průměrná cena kilowatthodiny elektřiny včetně všech daní a dalších položek činí pouhých 11,4 eurocentu, tedy necelé tři koruny. Jen nepatrně dražší je elektřina v Helsinkách, jejichž obyvatelé platí o zhruba 0,1 centu více než obyvatelé Atén. Pařížané už zaplatí 13,2 eurocentu (zhruba 3,4 koruny).

V Evropě všeobecně platí, že nejdražší elektřinu musí platit domácnosti v menších hlavních městech. Prvních šest míst v pomyslném žebříčku obsadily jedny z nejmenších metropolí v unii s výjimkou Berlína. Největší města jako Londýn, Paříž či Řím se "krčí" na konci statistik mezi městy s nejlevnější elektřinou.