Sněmovna schválila vydání státních dluhopisů za 153,2 miliardy korun na krytí letošního schodku státního rozpočtu, jehož schválený deficit je o téměř deset miliard vyšší. Zákon nyní zamíří do Senátu, který v minulosti vždy umožnil jeho přijetí. Normu by pak dostal k podpisu prezident.

"Je to tradiční standardní postup, abychom snížili refinanční riziko," obhajoval návrh ministr financí Eduard Janota. Rozdíl mezi schodkem a dluhopisy bude podle něj kryt "zvýšením stavu přijatých dlouhodobých úvěrů a změnou stavu na účtech státních finančních aktiv".

Sněmovna o emisi dalších dluhopisů rozhodla během pár minut krátce poté, co schválila vládě vydání dluhopisů za 14 miliard korun na krytí schodku loňského rozpočtu. Jeho deficit kvůli krizi a výpadku příjmů vzrostl ze schválených 38 miliard až na 192 miliard korun.

O vydání dluhopisů by rozhodovalo ministerstvo financí. O sumu vydaných dluhopisů se zvýší státní dluh. Podle Janoty by měl vzrůst ke konci roku na téměř 1,338 bilionu korun. Úroky z něj měly vzrůst až na zhruba 65 miliard korun. To přibližně odpovídá například celkovým výdajům ministerstev vnitra nebo dopravy.

"Budeme emitovat celkem 290 miliard, což zahrnuje i splátky, které řeším tzv. revolvingovým systémem, kdy si na každou další splátku pujčujeme," uvedl v pátek Janota.

Státní dluh ČR se v loňském roce zvýšil o téměř 179 miliard na 1,178 bilionu korun. Na každého Čecha tak připadá dluh přes 112.000 korun. Předloni stát zvýšil dluh o 107 miliard korun.

Sněmovna také tento vládní návrh projednala ve zrychleném režimu již v prvním čtení. Odpadlo projednávání v rozpočtovém výboru, druhé čtení a závěrečné schvalování, které by si vyžádalo další čas. Janota již dříve varoval, že každý odklad ve schvalování zákona jen prodraží financování deficitu rozpočtu, protože ho ministerstvo bude muset krýt vydáváním krátkodobých cenných papírů s vyššími náklady.