Měl na starosti dělení československé měny, kterou právě před sedmnácti lety nahradily okolkované bankovky, pak stál v České národní bance i u vydání nových českých bankovek. Cestu Česka k nové měně dnes bývalý šéf ČNB Pavel Kysilka vidí jako hodně bolestivou.

"Ať bude vláda po květnových volbách jakákoliv, hned druhý den bude mít na stole problém prohlubování deficitu veřejných financí a bude se tím muset vážně zabývat," tvrdí Kysilka, dnešní hlavní ekonom a člen představenstva České spořitelny.

Podle něj bude muset nový kabinet do konce letošního roku předložit důvěryhodný plán na konsolidaci veřejných financí ve střednědobém horizontu. V opačném případě Česko čeká negativní reakce finančních trhů a ratingových agentur, což v překladu znamená oslabení koruny a zdražení úvěrů, varuje Kysilka. Zároveň kritizuje i současné návrhy na regulaci bank.

HN: Nad bankami se teď vznáší hrozba další regulace. Můžou vést ty roztříštěné návrhy, které předložil prezident Obama a různí evropští politici, vůbec k něčemu?

V první řadě je nutné říct, že krizi vyvolali bankéři, a hlavně američtí bankéři, protože se pouštěli do rizik, která se i s těmi nejlepšími modely, výpočetní technikou, regulací a bankovním dohledem, nedají zvládnout. Šéf naší skupiny Erste Andreas Treichl často říká, že v bankách nikdy nepracovali a nebudou pracovat géniové. S krizí si to uvědomila i veřejnost, a to je dobře.

A samozřejmě je dobře, když si bankéři nebudou vyplácet takové bonusy, jako by byli géniové. A bohužel dalším překvapením pro veřejnost byla mizerná práce ratingových agentur, která pro mě nebyla zas takovým objevem. Už počátkem 90. let jsme se v ČNB pravidelně setkávali s jejich lidmi a uvědomovali jsme si, že mají, slušně řečeno, dost jasné limity.

HN: Říkáte, že diagnóza je správná, ale recepty špatné?

Nejhorší na těch návrzích není jejich obsah, ten můžeme podrobit někdy kritice, nebo naopak říct, že něco z toho je rozumné. Světová politická esa jimi ale vyvolávají dojem, že regulace je samospásná a geniální a že zabrání příští krizi. Já tvrdím přesný opak. Povede to k finanční krizi. To je jen otázka času. 

Běžní vkladatelé i investoři totiž sníží svou ostražitost, zase budou dávat peníze kamkoliv, do jakékoliv banky nebo investovat do jakéhokoliv produktu a všichni pak budou překvapeni, že některá banka nebyla schopna uřídit některá rizika.

A také banky se budou víc spoléhat – nebo to budou hrát - na silného regulátora, na geniální Obamovu nebo Merkelové regulaci, která má přece zabránit budoucí krizi. Vzniká tím budoucí morální hazard, proti kterému musíme při každé příležitosti vystupovat.

ctete-v-pondelnich-hn