To, co je běžné na zahraničních poštách, zavede Česká pošta od příštího roku - za složenky a další služby na přepážkách bude možné platit běžnou platební kartou. Podle Radiožurnálu vypsala Česká pošta výběrové řízení na zavedení plateb kartami v hodnotě 87 milionů korun. Podle rozhlasu ale bude konečná suma vyšší.

"Popravdě řečeno je to dost složitá záležitost a my budeme rádi, když budou moci naši zákazníci budou moci platit kartami někdy v průběhu příštího roku," řekl rozhlasu Ivo Mravinac z České pošty.

V tendru Česká pošta hledá jakéhosi partnera, který jí pomůže zabezpečit převody peněz mezi poštou a bankami.


Následovat však budou další výběrová řízení. Pošta si musí mimo jiné koupit software, aby vše fungovalo. A nakonec musí pořídit i samotné platební terminály. Jeden stojí řádově desítky tisíc korun, pošta má zhruba tři tisíce poboček. Celkovou sumu pošta zatím neuvádí, ale odhady hovoří o částce v řádech stovek milionů korun.

"Samozřejmě není to úplně levná záležitost, ale my jdeme cestou zkvalitňováním služby a po platebních kartách se dlouhou dobu volá," vysvětluje Mravinac.

Platit kartou na poště je normální i v okolních zemích. Podle ředitele Sdružení pro bankovní karty Romana Kotlána je běžné, že v zahraničí takto pošta zastupuje v menších městech třeba pobočky bank:


"Já si myslím, že příkladem nám mohou být alpský země ať už Švýcarsko nebo Rakousko, kde v podstatě ty pošty sehrávají dneska naprosto zásadní roli v životě toho městečka a dnes lidi na poštách používají standardní poštovní služby a přitom se jedná skutečně o poštu," dodává Kotlán.

O zavedení platebních karet na své přepážky se pošta snažila v minulosti. Vždy neúspěšně. Tentokrát šéfové pošty slibují, že to vyjde.