Některé americké státy, jejichž pokladny v důsledku ekonomické recese zejí prázdnotou, chtějí zdanit více služeb. Dosud většina z nich daní jenom prodej zboží, jako jsou potraviny či nábytek, nepříznivá finanční situace je ale nutí ohlížet se po nových zdrojích příjmů, uvedl deník The Wall Street Journal (WSJ).
Nejde přitom o malé peníze. Američané podle odhadů utrácejí za služby kolem 6,1 bilionu dolarů ročně. Jde zhruba o dvě třetiny jejich celkových útrat. Podle odborníků je zdanění služeb efektivní. Prodejci zboží se daním mohou vyhnout třeba tak, že začnou prodávat přes internet z jiného státu. "Potrubí si ale po internetu spravit nechat nemůžete," podotkl Michael Mazerov, který se daňovou problematikou zabývá ve washingtonské liberální organizaci Středisko pro rozpočtové a politické priority (Center on Budget and Policy Priorities).
O zdanění více služeb nyní uvažují státy, jako Kentucky či Maine. Mnoho států již nyní zdaňuje některé služby, třeba hotely či restaurace. Podle dostupných údajů jich ale jenom sedm vybírá daně od poskytovatelů profesionálních služeb, jako jsou třeba lékaři či právníci.
"Daňový systém by měl odrážet povahu naší současné ekonomiky," uvedl například investiční manažer Gerald Parsky. Finančník loni v Kalifornii předsedal komisi, jež se zabývala daňovou soustavou tohoto státu, který se kvůli potížím americké ekonomiky ocitl na pokraji bankrotu. Jeho komise navrhla, aby stát snížil daně z příjmu, odstranil daně ze zisku firem a nahradil daň z obratu novou daní, která by vedle nákupů zboží zohledňovala i nákupy služeb. Její návrh ale šel do ztracena.
Někde zdanění přijato lépe
V jiných státech se ale myšlence zdanění služeb daří lépe. V Kentucky tak nyní chystají daň pro luxusní služby, jako jsou limuzíny anebo turistické lety balonem. V Maine zase přijali zákon, jenž snižuje daně z příjmu, ale rozšiřuje daň z obratu na služby, jako jsou opravy aut anebo čištění oblečení. Změnu budou ještě v červnu schvalovat v referendu voliči.
Podle WSJ nejsou služby ve Spojených státech většinou zdaněné z historických důvodů. Daň z obratu se začala ve Spojených státech zavádět zhruba před 75 lety, kdy sektor služeb tvořil mnohem menší část hospodářství. Pro zákonodárce pak také bylo snazší zvyšovat daň z obratu než zavádět daň zcela novou.
Dani z obratu dochází dech
Strategii zvyšování této daně ale podle listu dochází dech. Daň z obratu sice v jednotlivých státech mezi lety 1970 a 2002 v průměru vzrostla o 52 procent, její výnosy se ale za stejné období v průměru zvýšily mnohem méně. Daň z obratu spolu s daněmi z nemovitostí, příjmu a firemních zisků přitom představuje prakticky jediný příjem vlád jednotlivých států i místních samospráv. Výběr daní z nemovitostí a příjmu ale v mnoha oblastech kvůli recesi výrazně klesl.
Pozornost zákonodárců se tak obrací na sektor služeb, který nyní představuje nejvýznamnější odvětví americké ekonomiky. Jeho zdanění ale nebude jednoduché. "Vždycky, když navrhnete zdanění nějaké služby, každý, kdo je v té profesi, proti tomu protestuje," podotkl ekonom William Fox působící Tenesseeské univerzitě. Podle něj je extrémně těžké takové protesty překonat.
Jednotlivé státy podle WSJ hledají daňové příjmy i jinde. Zvažovaly tak například daně na sladké limonády či papírové pytlíky, do kterých se v obchodech dává nákup. Sektor služeb ale vzhledem ke klesajícím daňovým výnosům vlád i samospráv představuje lákavý terč, uzavřel The Wall Street Journal.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist