Blogy

Euro se kvůli fiskálním problémům některých členů eurozóny ocitlo v nelibosti obchodníků. Objem takzvaných krátkých pozic, jinými slovy sázek na další pokles kurzu eura, totiž vystoupil na 7,6 miliardy dolarů (asi 145,4 miliardy korun). Tolik peněz obchodníci a hedgeové fondy na pokles jednotné evropské měny v minulosti ještě nikdy nevsadili.

Podle ekonomického listu Financial Times (FT), který se opírá o záznamy obchodní burzy Chicago Mercantile Exchange (CME), investoři zvýšili objem sázek na pokles kurzu eura na nový rekord až v posledním týdnu. Spekulace na změny kurzů měn se odehrávají na termínových a dalších burzách, makléři ale za relevantní burzu pro tyto účely považují právě CME.

Nárůst objemu takzvaných čistých krátkých pozic představuje více než 40.000 kontraktů, které jsou nastaveny proti euru. Podle FT to znamená, že investoři ztrácejí v euro důvěru a nevěří, že by měna ustála případné rozšíření problémů z Řecka na další země eurozóny. Řecko je kvůli vysokému zadlužení pro eurozónu teď asi největším problémem.

Roste nervozita

Na finančních trzích v posledních dnech roste nervozita z toho, zda si budou schopny dát své finance do pořádku země, jako je Španělsko, Portugalsko nebo Itálie. Madrid se proto v pondělí odhodlal k neobvyklému kroku a sám od sebe se snažil obavy investorů mírnit. Ministryně financí Elena Salgadová a její náměstek Manuel Campa zaletěli do Londýna, aby se setkali s držiteli dluhopisů španělské vlády.

Salgadová a její zástupce se na schůzce snažili rozptýlit obavy, které ohrožují důvěryhodnost Španělska mezi investory. Podle FT investory znovu ujišťovali, že Španělsko sníží výdaje, aby do roku 2013 dostalo rozpočtový deficit pod tři procenta hrubého domácího produktu, jak stanoví pravidla Evropské unie. Loni se deficit vyšplhal až na 11,4 procenta, tedy skoro na čtyřnásobek povolené hodnoty.

"Přistoupíme ke změnám, které jsou nutné," řekl podle FT Campa. Když se ukázalo, že Španělsko si chce letos prostřednictvím emise dluhopisů půjčit dalších asi 76,8 miliardy eur (zhruba dva biliony Kč), trh znervózněl ještě víc. Předpokládaná částka je sice menší než 116,7 miliardy eur, které si země půjčila loni, většina investorů ale čekala, že Španělé budou letos mnohem zdrženlivější, pokud jde o další zadlužování.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru