Odpojování slunečních elektráren kvůli zachování bezpečnosti dodávek elektřiny by mohlo začít již v létě příštího roku. Na tiskové konferenci to v pondělí uvedl předseda představenstva a generální ředitel výhradního provozovatele přenosové soustavy, společnosti ČEPS, Petr Zeman.

Opětovně varoval před technickými limity připojování fotovoltaických a větrných elektráren do elektrické sítě. Česká společnost pro větrnou energii (ČSVE) závěry ČEPS důrazně odmítá.

"V každém okamžiku musí zůstat zachována rovnováha mezi výrobou a spotřebou elektřiny," řekl Zeman. Při současném tempu připojování solárních elektráren však podle něj hrozí situace, že bude výroba vyšší než spotřeba.

Již minulý týden ČEPS varovala, že větrné a sluneční elektrárny již ohrožují bezpečnost a spolehlivost přenosové soustavy elektřiny. Česká elektrizační soustava se prý nachází nyní již za hranicí bezpečné hodnoty instalovaného a chystaného výkonu ve větrných a fotovoltaických elektrárnách.

V případě odpojení by však mohlo dojít i na soudní spory se státem.  "Pokud by k takové situaci došlo a zdroj by byl skutečně odstaven z provozu, nastala by velmi složitá právní situace. Neznamenalo by to rizika pouze pro investora, ale také pro stát, vyplývající z jeho případné odpovědnosti," uvedl již dříve Michal Hrnčíř z advokátní kanceláře Ambruz & Dark.

V létě 2011 nemusí mít solární elektrárny odbyt

Průměrné zimní zatížení elektrické soustavy ČR je asi 12.000 megawattů. V letních měsících, kdy mají sluneční elektrárny největší výkon, je to však méně než polovina. ČEPS může podle svého vedení sáhnout z důvodu bezpečnosti provozu k odpojování zdrojů od sítě. Taková situace by podle Zemana mohla v souvislosti se slunečními elektrárnami poprvé nastat v letních měsících příštího roku.

Na začátku února proto ČEPS vyzval distribuční společnosti ČEZ, E.ON a PRE, aby pozastavily vydávání kladných stanovisek k žádostem o připojení nových větrných a fotovoltaických elektráren.

Připojování větrných a slunečních zdrojů je podle Zemana závislé například na velikosti podpůrných služeb, jako jsou plynové elektrárny, které dokážou vyrovnávat nerovnoměrný výkon zdrojů. Dalším omezením je kapacita sítí, které technicky připojování fotovoltaických a větrných elektráren nezvládají.

Větrné zdroje postup ČEPSu odmítají, vítr fouká hlavně v noci

Předseda ČSVE Michal Janeček však závěry ČEPS odmítá. V roce 2005 byla podle něj vydána povolení na více větrných elektráren, než je kolik jich je vydáno dnes pro elektrárny sluneční. Postavena jich však nebyla ani desetina. Slunce a vítr podle ČSVE působí v jinou dobu. Větrné elektrárny pracují nejlépe v noci, zatímco sluneční přes den. Nedochází tedy ke sčítání jejich maximálních výkonů.

Česká republika podle Zemana v současnosti představuje "fotovoltaický ráj". Výkupní ceny elektřiny ze slunečních elektráren jsou v tuzemsku nejvyšší z celé Evropy, začala zde proto působit řada zahraničních investorů.

"ČEPS se evidentně snaží předcházet případným škodám na straně investorů v budoucnu. Pokud totiž skutečně nastane odpojování již připojených zdrojů, budou právníci investorů nepochybně hledat odpovědnost konkrétních subjektů za přetížení přenosové soustavy," uvedl v pondělí v reakci Hrnčíř.

Energetický regulační úřad (ERÚ) registroval 19. ledna 470 megawattů výkonu instalovaného v solárních elektrárnách. V současné době je podle Zemana povolena realizace více než 5000 megawattů solárních a větrných elektráren.

Česko dlouhodobě vyrábí více elektrické energie, než spotřebuje. Jen za poslední čtyři roky vyvezly české energetické společnosti proud za více než sto miliard korun.