I když čeští vědci v roce 2008 dosáhli u Evropského patentového úřadu zapsání více patentů než o rok předtím, za většinou vyspělých států stále s velkým odstupem zaostávají. Vyplývá to z čerstvě vydané zprávy Rady vlády pro vědu a výzkum, ta data o patentech vydává s více ročním zpožděním.
České firmy i jednotlivci si v roce 2008 zapsaly u evropského úřadu 42 patentů, což je o čtyři více než o rok předtím. V hrubém přepočtu to znamená 4,2 patentu na milion obyvatel.
V Evropě je na špici Německo a Finsko
Zvýšení bledne v porovnání s Německem, které bylo téměř čtyřicetkrát úspěšnější – jeho vědci dosáhli totiž v uvedeném roce zapsání 164 patentů na milion obyvatel.
Přes stovku zapsaných patentů na milion obyvatel se přehoupl počet ještě u Finska (154) a Nizozemska (118). Tyto tři státy v počtu uznaných patentů dlouhodobě vedou.
Ze sledovaných zemí na tom v Evropě byly hůře jen Polsko (0,7 udělených patentů na milion obyvatel), Slovensko (1,3) a Řecko (2,5). V sousedství Česka je u dna i většina nových států EU. „Příčinou zaostávání nových členských zemí jsou především struktura jejich průmyslu, který se stále ještě uplatňuje na mezinárodních trzích zásluhou nižších nákladů práce,“ komentují autoři zprávy.
...v USA vedou Japonci
Lépe na tom Češi nejsou ani u Amerického patentového úřadu, kterému vévodí přihlašovatelé z Japonska s 263 přihláškami na milion obyvatel. Druzí jsou s 254 přihláškami USA a třetí se 164 patenty Finové. Češi zde uplatnili zhruba stejný poměrný počet jako v Evropě - 4,8 patentů na milion obyvatel.
I u českého patentového úřadu pak vévodily zahraniční firmy. Zatímco jim předloni udělil Úřad průmyslového vlastnictví 1042 patentů a uznal dalších 3513, které jsou už registrované v Evropě, českým přihlašovatelům udělil jen 239 patentů.
Investicemi do vědy a výzkumu přitom Česko za ostatními státy tolik nezaostává: Zatímco průměrné výdaje evropské sedmadvacítky jsou 1,77 procenta HDP, v Česku je to 1,54 procenta. Absolutně nejvíc na světě dává na vědu a výzkum Švédsko – 3,6 procenta HDP.
Duševní vlastnictví si nejlépe chrání Francouzi
České firmy ovšem zaostávají i v tom, jak si své patenty a inovace chrání. Zatímco ve Francii si své duševní vlastnictví formou přihlášky patentu, registrací obchodní známky či průmyslového vzoru a autorských práv chrání podle statistik Eurostatu 84 procent firem, v Česku je to jen necelá polovina - 38 procent firem.
Srovnatelně s Českem jsou na tom Slovensko a Rumunsko, naopak výrazně zaostává Maďarsko, kde své duševní vlastnictví chrání jen necelých 23 procent firem.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist