Dluhová krize v Řecku by mohla německé banky donutit k dalším odpisům. Řekl to ve čtvrtek německý ministr hospodářství Rainer Brüderle. Vztahy mezi oběma zeměmi se v posledních dnech citelně zhoršily a situaci neprospívá ani to, že ratingové agentury upozorňují na nová rizika.

Brüderle také znovu varoval, že Německo by mohlo stát na prahu nové úvěrové krize, i když vláda se snaží dělat maximum, aby situaci nenechala dojít tak daleko. Situace, ve které se teď německé banky nacházejí, je však podle ministra dost složitá. Šéf německého úřadu pro správu dluhu k tomu řekl, že pokud by vyhlásila státní bankrot jediná země eurozóny, znamenalo by to podle jeho názoru kolaps celého systému.

"Banky teď čelí řadě rizikových faktorů," řekl ministr, jehož citovala agentura Reuters. Poukázal přitom na takzvaná toxická aktiva, která mají v portfoliích německé banky. Právě krize v Řecku podle něj může spustit novou vlnu problémů.

"Krize v Řecku by případně mohla znamenat potřebu tvorby opravných položek," řekl ministr. Pokud banka vytváří opravné položky, dává stranou peníze na očekávané ztráty. Podle ministra existují náznaky, že úvěrová krize by mohla v Německu propuknout velmi brzy.

"Protože jsou zde obavy, že může (úvěrová krize) nastat, snažíme se jí v současné době zabránit," řekl. "Je zde více faktorů, které naznačují, že by se mohla blížit," dodal Brüderle. Neupřesnil však, jakým způsobem se vláda snaží proti známkám blížící se úvěrové krize bojovat.

Politická krize

Finanční krize v Řecku tak začíná přerůstat v krizi politickou. Svědčí o tom reakce místopředsedy řecké vlády Theodorose Pangalose na požadavky Německa, aby Atény zavedly přísná úsporná opatření a také je dodržovaly. Pokud by se totiž eurozóna odhodlala k finanční záchraně Řecka, většinu nákladů by asi neslo právě Německo.

Pangalos se proti sílícímu tlaku Německa ostře ohradil a odvolal se při tom na úlohu Německa ve druhé světové válce. Obvinil Berlín, že Řecko se od Němců nikdy nedočkalo adekvátní reparace za válečné zločiny, na což prý Německo nemá zapomínat.

"Odnesli si řecký majetek a nikdy ho nevrátili," řekl ve středu Pangalos v rozhovoru pro rozhlasovou stanici BBC. "To je věc, kterou je třeba se nyní zabývat," dodal. Němci se snažili vyhrocenou situaci zklidnit a mluvčí jejich ministerstva zahraničí jen do Atén vzkázal, že silná slova současné problémy nevyřeší.

Merkelová: euro ve složité situaci

Pangalosova slova podle listu The Wall Street Journal (WSJ) patrně rozladí řadu obyčejných Němců. Většina z nich je totiž přesvědčena, že Německo už Řecku pomohlo až dost, a to právě tím, že Řecko celá léta podporují přes systém subvencí, kterým disponuje Evropská unie. Řada Němců si také myslí, že Německo z této pomoci nic nemá, píše WSJ.

Na vážnost situaci ukazují i slova německé kancléřky Angely Merkelové. Ta řekla, že euro se vůbec poprvé od svého vzniku v roce 1999 ocitá ve složité situaci, byť Merkelová věří, že euro problémy ustojí. Právě problémy Řecka teď mají značný vliv na pokles kurzu eura. Dobře na tom ale nejsou ani další země na periferii eurozóny, hlavně Portugalsko a Španělsko, částečně ale také Itálie.

"Do určité míry jsou zde spekulace proti zemím, v nichž se tento vývoj zkombinoval s jejich nepříznivou startovní pozicí a neřešenými strukturálními problémy," řekla Merkelová, kterou dnes citovaly přední evropské listy jako Financial Times či Frankfurter Allgemeine Zeitung. "To všechno je nebezpečné," řekla německá kancléřka.

 

 

Řecko se potýká s vážnými fiskálními problémy a koncem loňského roku přiznalo, že několik let upravovalo klíčové statistické údaje. Ukázalo se například, že země má za loňský rok deficit rozpočtu 12,7 procenta hrubého domácího produktu (HDP), což je asi dvakrát tolik, než se předpokládalo. Pravidla Evropské unie navíc povolují maximálně tříprocentní deficit. Země slibuje nápravu do roku 2012.

Řecká vláda navrhla radikální úsporná opatření, jejich realizace ale bez sebemenších pochyb bude velmi složitá. Řeckým občanům se totiž další utahování opasků nelíbí a jejich hněv ve středu vyvrcholil generální stávkou. Ratingová agentura Standard & Poor's mezitím varovala, že situaci pozorně sleduje, ke snížení ratingu ale zatím nesáhla.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist