Graf: HDP USA (mezičtvrtletně)

Ekonomika Spojených států ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku podle zpřesněných údajů stoupla o 5,9 procenta. Oznámilo to v pátek americké ministerstvo obchodu. Opravilo tak svůj odhad z minulého měsíce, podle kterého se ekonomika zvýšila o 5,7 procenta. Tempo růstu zůstává i po revizi nejrychlejší od třetího čtvrtletí 2003. Ministerstvo rovněž potvrdilo, že v celém loňském roce ekonomika klesla o 2,4 procenta, nejvíce od roku 1946.

Analytici podle průzkumu agentury Reuters předpokládali, že ministerstvo ponechá odhad hospodářského růstu v loňském čtvrtém čtvrtletí beze změny na 5,7 procenta. Ve třetím čtvrtletí americká ekonomika stoupla o 2,2 procenta. Dosavadní údaje podle agentury Reuters nicméně naznačují, že v letošním prvním čtvrtletí hospodářský růst zpomalí.

Spotřebitelské výdaje v posledních třech měsících loni stouply pouze o 1,7 procenta namísto původně ohlášených dvou procent. Jejich růst zpomalil z 2,8 procenta ve třetím čtvrtletí, kdy byly podpořeny vládním programem šrotovného. Spotřebitelské výdaje se na celkové ekonomické aktivitě Spojených států obvykle podílí zhruba 70 procenty.

Národní asociace podnikových ekonomů (NABE) předpověděla, že americká ekonomika v prvním čtvrtletí stoupne o tři procenta a v dalších dvou čtvrtletích poroste podobným tempem. V celém letošním roce by měl hospodářský růst podle prognózy NABE dosáhnout 3,1 procenta, napsala agentura AP.

Cena ropy rázem vzrostla

V souvislosti s ohlášením zpřesněných údajů o americké ekonomice vzrostla cena ropy až k 79 USD za barel, i když ve čtvrtek naopak o více než dvě procenta klesla.

K 16:11 středoevropského času cena lehké americké ropy vzrostla o 74 centů na 78,91 dolaru za barel, když během dne vystoupala až na 79,34 dolaru. Ve čtvrtek naopak klesla o 1,83 dolaru. Londýnská ropa Brent ve stejnou dobu zdražila o 56 centů na 76,85 dolaru za barel.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru