V České republice bylo loni zadrženo 6853 kusů padělaných a pozměněných bankovek a mincí všech měn, což představovalo meziroční nárůst téměř o polovinu. Více než polovinu z toho tvořily české bankovky a mince, nejčastěji padělaná byla opět tisícikoruna. Na pondělní tiskové konferenci to řekl člen bankovní rady České národní banky Pavel Řežábek. V roce 2008 bylo zadrženo 4584 a rok předtím 3524 kusů padělků všech měn.

Českých bankovek a mincí bylo loni zadrženo 3684, meziročně o 645 kusů více. Celková hodnota zadržených padělků české měny loni činila přibližně pět milionů korun, předloni to bylo zhruba 2,3 milionu korun. Naprostá většina zadržených padělků českých bankovek byla stejně jako předloni vytištěna na inkoustových tiskárnách.

Přes meziroční růst i v loňském roce podle Řežábka platilo, že české bankovky a mince jsou v mezinárodním srovnání velmi bezpečné. Zatímco v Česku se loni objevil jeden padělek na 97.500 bankovek v oběhu, v EU byl poměr 1:13.850.

Rostou padělky eur

Padělků bankovek a mincí zahraničních měn bylo loni v Česku zadrženo celkem 3169 kusů, předloni to bylo 1545 kusů. Jejich hodnota činila loni téměř 7,2 milionu korun, předloni to bylo 4,3 milionu korun. Výrazně se zvýšil počet padělků eur, naopak počty padělků dolarových bankovek a mincí trvale klesají.

Zatímco v roce 2008 bylo zachyceno 1028 padělků eur, loni to bylo již 2745 kusů. Zvýšil se přitom počet zdařilých padělků, které již nejsou jednoduše rozpoznatelné. Rovněž technika jejich padělání se více posunula k nákladnějšímu a kvalitnějšímu tisku. Nejvíce padělaná byla stoeurová bankovka.

Padělaných a pozměněných dolarů bylo loni zadrženo 217 kusů, předloni to bylo 244. Převažovaly padělky stodolarových bankovek. Kvalita dolarových padělků je přitom ještě vyšší než u eur.

Z dalších zahraničních měn bylo loni zadrženo 119 bankovek britské libry, devět padělků polského zlotého nebo například jedna rublová bankovka. V celé EU bylo loni zadrženo více než 985.000 padělaných bankovek a 150.000 padělků mincí.

Vedle padělků zadržela centrální banka loni 3385 napodobenin, zatímco předloni to bylo 888. Napodobeniny jsou většinou na rozdíl od padělků vyrobeny za jiným účelem než udáním do oběhu. Jsou to například filmové rekvizity, učební pomůcky nebo reklamní předměty.

V České republice byly ke konci loňského roku v oběhu necelé dvě miliardy bankovek a mincí, což je ve srovnání s předchozím rokem nárůst o zhruba 30 milionů. Naopak klesla hodnota peněz v oběhu z předloňských 398 miliard korun na 386 miliard korun na konci roku 2009. Z bankovek je nejvíce tisícikorun, v případě mincí kralují peněžnímu oběhu koruny.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru