Celkový prodej stlačeného zemního plynu (CNG), který slouží k pohonu automobilů, v Česku loni dosáhl 8,1 milionů metrů krychlových. I když se jeho prodej meziročně zvýšil o pětinu, za Evropou a světem Česko s velkým odstupem zaostává. Spotřeba CNG v Evropě loni dosáhla 5 miliard metrů krychlových, na celém světě pak 35 miliard.

Za nízkou spotřebou v tuzemsku je jak nízký počet čerpacích stanic tak i automobilů, které na stlačený zemní plyn jezdí. Zatímco v Česku je nyní 25 čerpacích stanic, v Evropě přes tři tisíce.

Například v menším Rakousku můžete CNG natankovat asi u 200 plnicích stanic a v Itálii u 700 stanic, přičemž dalších osmdesát jich je na Apeninském poloostrově ve výstavbě. Stejně rychle roste jejich počet v Německu, kde k současným 835 stanicím brzy přibude dalších 150.

Česko zaspalo

„Česko v tom zaspalo, ale to se bude muset změnit. Bílá kniha Evropské unie říká, že v roce 2010 by mělo jezdit deset procent aut na plynový pohon,“ uvedla manažerka České plynárenské unie Markéta Schauhuberová.

V praxi to znamená, že by se spotřeba CNG během deseti let měla zestonásobit na 800 milionů metrů krychlových a podobně by měl vzrůst i počet automobilů, které na stlačený zemní plyn jezdí. V současnosti jsou jich v zemi pouhé dva tisíce, z toho 264 autobusů.

Největším tempem se zavádí pohon na zemní plyn v autobusech – i vzhledem k tomu, že se přechodem na plyn ušetří až polovina nákladů na pohonné hmoty.

Podstatně více je v zemi aut, která jezdí na zkapalněný ropný plyn - LPG. Jejich provoz je o něco dražší vzhledem k vyšší spotřebě i tomu, že se za něj na rozdíl od CNG platí spotřební daň, byť výrazně nižší než u benzínu a nafty. Auta s motorem na CNG jsou ale zase dražší proti těm s pohonem LPG. Čerpacích stanic na LPG je v zemi již více než šest set, aut na tento pohon v Česku jezdí až dvě stě tisíc.

Letos sedm nových stanic

Letos by ovšem růst CNG neměl být tak rychlý. V zemi totiž letos vyroste jen sedm nových čerpacích stanic na CNG. „Ke konci letošního roku předpokládáme, že bude v České republice jezdit okolo tří tisíc osobních a užitkových vozidel na zemní plyn,“ uvedla Schauhuberová.

Podle údajů mezinárodní Asociace CNG vozidel je registrováno v Evropě více než 1,1 milionu CNG vozidel, ve světě pak 11,1 milionů.