O co odborům jde

Odboráři se obávají o osud zaměstnaneckých výhod, jako jsou režijní jízdenky, závodní stravování, rekreace, bydlení na ubytovnách nebo rehabilitace. Od letošního ledna tyto benefity podléhají dani, která se vypočítává z běžné tržní ceny, a nikoli z ceny zvýhodněné, jako tomu bylo dříve.

Případná čtvrteční stávka na železnici způsobí Českým drahám škodu ve výši 20 milionů korun. ČTK to dnes řekl mluvčí drah Ondřej Kubala s tím, že to je předběžný odhad. Dráhy počítají s pětihodinovou stávkou mezi 4:00 a 9:00, takový protest by zastavil více než 1000 vlaků.

"Jde o ušlé tržby i náklady na mimořádná opatření, mimořádné směny a podobně," uvedl Kubala.

Odbory původně ohlásily stávku už na pondělí 1. března, nakonec ji posunuly na čtvrtek. Podle Kubaly už samotná hrozba způsobila v pondělí propad tržeb o 1,5 milionu korun oproti běžnému pondělí. "Lidé měli obavy, jestli vlaky pojedou, a raději cesty odložili," řekl mluvčí.

Dráhy nyní řeší, jak po stávce obnovit provoz, aniž by vlaky nabíraly výrazná zpoždění. Jako příklad dal Kubala vlak EuroCity, který odjíždí z Brna v 5:35 a míří přes Prahu a Děčín do Německa. Aby mohl vlak vyjíždět z Ústí nad Labem podle jízdního řádu v 9:43, musejí dráhy soupravu do Ústí dopravit ještě v noci před stávkou. Podobně se bude v noci přesouvat zhruba 20 prázdných souprav.

Z Ostravy zase pojedou hned po stávce dvě pendolina za sebou.

Odboráři chtějí stávkovat kvůli vyššímu zdanění zaměstnaneckých výhod, které platí od ledna. O osudu příslušného zákona dnes jedná Poslanecká sněmovna. Komplikace mohou ale odboráři čekat především v Senátu, kde má většinu pravice. Ta hrozbu stávkou označuje za vydírání a pro odborářské požadavky nechce hlasovat.

Jízdní řády se změní minimálně

První letošní změna jízdního řádu Českých drah přinese jen kosmetické úpravy provozu na železnici. Dráhy od neděle posunou o minuty až desítky minut odjezdy některých regionálních vlaků, na západě Čech začne plánovaná dlouhodobá výluka. Oznámil to mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Ve vnitrostátní dálkové a mezinárodní dopravě nedělní úprava změny nepřinese.

"Dochází pouze k dílčím úpravám jízdních řádů, změny respektují požadavky objednatelů dopravy," uvedl Šťáhlavský. Lokálky objednávají a platí kraje. Například vlak z Putimi bude v Písku ráno v 7:30, tedy o sedm minut dříve než dnes. Posun nastane kvůli dojíždějícím žákům a studentům, kteří tak budou lépe stíhat začátek vyučování.

Komplikace čekají cestující v západních Čechách na trati Plzeň - Cheb. V úseku Mariánské Lázně - Lipová u Chebu - Cheb začne v pondělí kvůli výstavbě třetího železničního koridoru dlouhodobá výluka, která potrvá do 8. července. Dráhy pro tuto trať vydaly zvláštní výlukový grafikon, protože náhradní autobusy vlakový jízdní řád nestíhají dodržovat.