Americké regulační orgány nechaly zavřít další čtyři menší banky. Od začátku roku tak v USA skončilo už 26 bank, zpravidla kvůli problémům se ztrátovými úvěry. Podle předsedkyně Federální společnosti pro pojištění vkladů (FDIC) Sheily Bairové budou letos pády dalších bank přibývat, i když se stav ekonomiky už zlepšuje.

Největší ze čtyř bank, které o tomto víkendu končí, je Sun American Bank z města Boca Raton na Floridě. Banka měla celková aktiva 535,7 milionu dolarů (asi 10,2 miliardy korun) a vklady za 443,5 milionu dolarů (zhruba 8,4 miliardy korun). Pro srovnání: Česká spořitelna měla počátkem roku na vkladech od klientů 647 miliard korun, tedy zhruba osmdesátkrát více.

Skončit v USA musela také Centennial Bank z Odgenu ve státě Utah, Waterfield Bank z Germantownu ve státě Maryland a Bank of Illinois z Normalu ve státě Illinois.

Sun převezme konkurence

Počet krachů bank se v USA začal prudce zvyšovat s nástupem finanční krize. Zatímco v roce 2007 skončily jen tři banky, o rok později jich bylo 25 a loni 140.

Dvanáct poboček Sun American Bank se v pondělí otevře jako pobočky banky First-Citizens Bank & Trust, která sídlí ve městě Raleigh v Severní Karolíně. Tato banka podle FDIC převezme vklady a prakticky všechna aktiva Sun American. Další menší padlá Bank of Illinois přejde pod banku Heartland Bank & Trust, která sídlí ve městě Bloomington ve státě Illinois.

U dalších dvou se nástupce nenašel

Pro Centennial Bank ale úřady nebyly schopny najít žádného kupce, takže klientům budou od pondělí rozesílány šeky, které jim proplatí právě FDIC. Banka měla aktiva 215,2 milionu dolarů (asi 4,1 miliardy korun) a vklady v objemu 205,1 milionu dolarů (zhruba 3,9 miliardy korun). Z toho jsou podle odhadů nepojištěné vklady za zhruba 1,8 milionu dolarů.

FDIC musela zřídit i novou instituci s funkcí depozitáře, která převezme činnost ústavu Waterfield Bank. Instituce ponese stejný název a v provozu bude do 5. dubna. Do té doby by klienti měli stihnout přihlásit se o své pojištěné vklady a zařídit si vše potřebné se změnou účtu a převodem peněz do jiné banky.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru