Tuzemské podniky přes zastavení poklesu ekonomiky plánují i ve druhém čtvrtletí 2010 více zaměstnance propouštět, než nabírat nové. Vyplývá to z výsledků studie Manpower Index trhu práce, které byly jen nepatrně lepší než ve výhledu pro první čtvrtletí. Ten byl nejhorší od začátku měření ve druhém čtvrtletí 2008. Průzkum se uskutečnil mezi 750 českými firmami ve druhé polovině ledna.

Devět procent tuzemských zaměstnavatelů opětovně hlásí, že ve druhém čtvrtletí letošního roku sníží počet pracovních míst. Příjem dalších pracovníků předpokládají čtyři procenta firem, o tři měsíce dříve to byla tři procenta. Na 86 procent podniků neplánuje změny v počtu zaměstnanců.

"Výsledky průzkumu pro druhé čtvrtletí 2010 potvrzují fakt, že dopady recese na trh práce mají dlouhou setrvačnost a zaměstnavatelé musí nadále hledat úspory i přes to, že pokles ekonomiky se zabrzdil," uvedla generální ředitelka Manpower ČR a SR Jaroslava Rezlerová. Negativní výhledy podle ní částečně odrážejí i politickou situaci před volbami. Známky optimismu se objevují v sektorech dopravy, skladování a telekomunikace, dodala.

Indikátor trendů trhu práce

Čistý index trhu práce, který vznikne tak, že se od procenta zaměstnavatelů, kteří předpokládají nárůst pracovních sil, odečte procento zaměstnavatelů očekávajících propouštění, je tak za duben až červen 2010 minus pět procent. To znamená proti předchozímu čtvrtletí zlepšení o jeden procentní bod.

Manpower zhotovuje průzkum pro USA od roku 1962. Průzkum je považován za hlavní indikátor trendů na trhu práce. V dalších zemích má však průzkum pouze krátkou historii, většina z nich byla zahrnuta do průzkumu teprve v minulém desetiletí.