Meziroční růst spotřebitelských cen v únoru zpomalil na 0,6 procenta z lednových 0,7 procenta. Informoval o tom v úterý Český statistický úřad ČSÚ. Ve srovnání s lednem se inflace nezměnila, vyšší ceny potravin, rekreace a kultury byly kompenzovány poklesem cen automobilů a oděvů.

V oddíle rekreace a kultura vzrostly ceny dovolených s komplexními službami o 2,6 procenta vlivem vyšších sezónních cen tuzemských i zahraničních pobytů na horách. V bydlení vzrostlo čisté nájemné o čtyři procenta. Došlo také ke zdražení léků a k mírnému zvýšení cen pohonných hmot.

Naopak zlevnila doprava v důsledku snížení cen automobilů o 2,8 procenta. Klesly také ceny oděvů a potravin.

"Po strmém zvýšení inflace v průběhu ledna taženém změnou nepřímých daní se růst cen v únoru zcela zastavil. Trh přitom očekával, že se inflace vrátí k pozvolnějšímu růstu pozorovaném v posledních dvou měsících loňského roku. Je zřejmé, že se cenové výkyvy v jednotlivých spotřebních skupinách navzájem vykompenzovaly," uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

"Ukazuje se, že slabá poptávka spotřebitelů nutí obchodníky stále zlevňovat a nedává jim příliš prostoru ani pro sezónní zvyšování cen potravin," okomentoval situaci analytik ČSOB Petr Dufek. "Inflace nabere vzestupný trend až v polovině roku, nicméně ani tak rozhodně nebude letošním problémem české ekonomiky," dodal.

Zlevnění elektřiny od loňského roku

V meziročním srovnání ovlivnily zpomalení růstu zejména pohonné hmoty, kde se výrazný růst o 28,1 procenta v lednu snížil na 21,8 procenta v únoru. "Vyšší meziroční růsty cen pohonných hmot než v lednu a únoru byly naposledy v červenci, respektive září 2000," uvedl ČSÚ.

Na meziroční růst cen nejvíce působily ceny bydlení, alkoholických nápojů a tabáku. Čisté nájemné v únoru meziročně vzrostlo o 11,7 procenta, z toho regulované nájemné stouplo o 19,7 procenta a tržní o 1,8 procenta. Ceny vodného byly vyšší o 4,1 procenta a stočného o 4,6 procenta. Ceny alkoholických nápojů stouply o 5,4 procenta a ceny cigaret o 2,7 procenta.

Naopak snižování cen jde meziročně na vrub potravin, zemního plynu a elektřiny. Cena chleba meziročně klesla o 10,5 procenta, pečiva o 24,9 procenta, mouky o 20,1 procenta. Ceny zemního plynu byly v únoru meziročně nižší o 12,3 procenta a ceny elektřiny o 2,7 procenta.

Výhledově se zatím ve druhém čtvrtletí ani nečeká zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou. "Březnovou inflaci s velkou pravděpodobností ovlivní zdražení pohonných hmot, nové sezónní modely oděvů a obuvi a zřejmě také kvůli vyšší spotřební dani dražší cigarety. Opět by se však mělo jednat o faktory, které nebudou ČNB bezprostředně znepokojovat. I nadále počítáme se začátkem zvyšování sazeb nejdříve ve třetím kvartálu," řekl Rožumberský.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist