Česká ekonomika

3,63 bilionu korun

výkonnost české ekonomiky v roce 2009


Normálně je život statistika nuda. Týdny počítá a počítá a ve stanovenou dobu zveřejní výsledek, a co neví, prostě odborně odhadne. Tentokrát ale vše na poslední chvíli změnilo ministerstvo financí.

Ve středu večer, přesněji v 19:55, nečekaně poslalo ministerstvo financí statistikům data o výběru daně z přidané hodnoty (DPH).

Ještě nikdy se nic podobného nestalo. Statistici měli poprvé přesná data o DPH a poprvé museli oznámit, že čísla, na která čeká finanční trh, se o několik hodin zpozdí, než se vše nově dopočítá.

"Získaný údaj výrazně měnil pohled na vývoj ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí, a proto bylo rozhodnuto údaj použít i za cenu odložení zveřejnění o pět hodin," vysvětluje mluvčí úřadu Jan Ferenc. Ministerstvo pouze dodává, že se jim zkrátka podařilo data poslat dříve.

Původní špatná čísla, ktrá zveřejnil ČSÚ v únorovém odhadu HDP, byla podle statistiků ovlivněna poklesem výběru spotřebních daní a daně z přidané hodnoty. Nakonec to ovšem byly právě údaje o výběru daně z přidané hodnoty, které vedly k výrazně lepším číslům. Jak moc velký vliv měly, však statistici odmítají komentovat. 

Obrat o 180°: Recese skončila

S výsledkem nové údaje o výběru DPH radikálně zahýbaly. Ekonomika se díky přírůstku zhruba sedmi miliard korun rázem posunula z původně oznámeného poklesu o šest desetin procenta do mezičtvrtletního růstu.

Konečný výsledek tedy je: ve čtvrtém čtvrtletí se HDP oproti třetímu zvýšil o 0,7 procenta. Recese je tedy pryč, i když ještě před měsícem v předběžném odhadu popisovali statistici přesný opak - nečekaný pád ekonomiky na konci loňského roku zpět do recese. Několikahodinové přepočítávání ale vrátilo optimismus. Za celý loňský rok ekonomika klesla o 4,1 procenta, méně než se avizovalo.

"Rozsah revize je tentokrát skutečně nebývale velký," podivoval se analytik Patria Finance David Marek. Tento rozdíl znamená zcela odlišnou interpretaci. "Nejdříve řeknou, že se vrátila recese. Po měsíci přiznají, že ve skutečnosti oživení pokračuje," dodává Marek.

Finanční trhy však na výrazné papírové zlepšení kondice české ekonomiky prakticky vůbec nereagovaly.  "Konečné údaje jsou sice na hony vzdálené předběžnému výsledku, ale jsou blízko původnímu tržnímu očekávání," vysvětlil analytik Michal Brožka ze společnosti Reiffeisenbank.

Pokud současné oživení v Evropě přetrvá, měla by podle analytiků růst letos i česká ekonomika. V porovnání s loňským rokem by se mohla zvednout o jedno až dvě procenta. Úrovně roku 2008 tak zatím nedosáhne.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist