Americká společnost Google téměř jistě uzavře svůj čínský internetový vyhledávač poté, co se rozhovory s Čínou ohledně cenzury dostaly do slepé uličky. Uvedl to alespoň list Financial Times s odvoláním na zdroj obeznámený s úvahami firmy.

Google již údajně připravil podrobné plány pro uzavření čínského vyhledávače. Pravděpodobnost tohoto uzavření je nyní podle listu "99,9 procenta".

Největší světový internetový vyhledávač již v lednu pohrozil odchodem z Číny, pokud bude muset s úřady nadále spolupracovat na cenzuře.

Šokoval tak podnikatelské i politické kruhy. Google se krátce předtím stal spolu s dalšími americkými podniky v Číně terčem sofistikovaného digitálního útoku, napsala agentura Reuters.

Čínský ministr průmyslu a informací Li I-čung v pátek uvedl, že Google musí dodržovat čínskou legislativu, jinak bude platit za následky. Generální ředitel Googlu Eric Schmidt přitom ve středu avizoval, že doufá v brzké vyřešení sporu.
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru