Měnový výbor americké centrální banky (Fed) v úterý podle očekávání nechal základní úrokovou sazbu na rekordním minimu v pásmu nula až 0,25 procenta. Výbor uvedl, že kvůli vyšší nezaměstnanosti a naopak relativně nízké inflaci zatím se zvyšováním úroků spěchat nebude. Fed bude také pokračovat v nákupech státních cenných papírů odvozených od hypoték, dodal však, že toto opatření na konci tohoto měsíce ukončí.

"Aby centrální banka podpořila hypoteční trh a trh bydlení, a aby zlepšila celkový stav soukromých úvěrových trhů, nakupuje státní cenné papíry kryté hypotékami v objemu 1,25 bilionu dolarů a státní dluhopisy v objemu asi 175 miliard dolarů. Tyto nákupy budou už brzy dokončeny a zbývající transakce budou provedeny do konce tohoto měsíce," píše se ve zprávě Fedu.

Bernanke: Fed nesmí být zbaven možnosti regulovat banky - čtěte ZDE

Obama: Kdyby USA neměly záchranný plán, vedlo by to ke katastrofě - čtěte ZDE

Šéf největšího amerického dluhopisového fondu Pimco a jeden z nejuznávanějších analytiků současnosti Mohamed El-Erian ukončení nákupu státních cenných papírů interpretuje jako formu zpřísnění měnové politiky. Nemusí nutně jít o zvýšení úroků. Komentář Fedu tak podle El-Eriana splnil očekávání trhu ve všech třech hlavních aspektech.

"Nechali úrokové sazby beze změn, zachovali umírněný jazyk, pokud jde o budoucí kroky Fedu v otázce měnové politiky, a dovolili také, aby skončila platnost mimořádných programů," řekl El-Erian bezprostředně po rozhodnutí Fedu agentuře Reuters.

"Ekonomická aktivita se zlepšuje a k normálu se vrací i trh práce. Výdaje domácností se zvolna zvyšují, brání jim ale vysoká nezaměstnanost," píše se dále ve sdělení centrální banky. Pomocí téměř nulových úroků chce Fed urychlit zotavení ekonomiky.

Dolar na oznámení Fedu zareagoval poklesem vůči euru, růst ale zrychlily ceny ropy. Euro k dolaru tak vystoupilo až na 1,3776 USD, zatímco před oznámením Fedu se pohybovalo kolem 1,3724 USD. Později se části zisků sice vzdalo a vrátilo se k 1,3748 USD, i tak ale vykazovalo proti pondělí růst asi o půl procenta.

Euru pomáhal i další silný faktor, a to zpráva, že mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's potvrdila hlavní rating Řecka na stupni BBB plus. Opatření, která Řecko přijalo na zlepšení stavu veřejných financí, jsou podle agentury pro tuto chvíli dostatečná.

Fed může váháním způsobit inflaci 

Rozhodnutí měnového výboru nebylo ani tentokrát jednomyslné. Proti zachování sazeb na rekordním minimu byl prezident Federální rezervní banky v Kansas City Thomas Hoenig. Ten byl proti už na minulém zasedání měnového výboru. Hoenig je přesvědčen, že ekonomika už je z nejhoršího venku a není třeba ji dál tak masivně podporovat.

Především jde o to, jak rychle má Fed uplatnit strategii výstupu ze současné silně podpůrné měnové politiky. Existují totiž názory, že když by Fed příliš váhal, může způsobit vysokou inflaci. Vůči japonskému jenu dolar také oslaboval. Klesl na 90,44 JPY, zatímco před zveřejněním výsledku zasedání Fedu byl na 90,67 JPY.

Americké akcie v průběhu dne zpevňovaly, k růstu jim ale také především pomáhala zpráva o zachování hlavního ratingu Řecka. Po zveřejnění zprávy Fedu zpevnily ještě více, později ale začaly klesat. Dow Jonesův index byl asi hodinu před koncem obchodování na 10.648 bodech a vykazoval jen mírný růst. Širší index S&P 500 měl zisk 0,4 procenta a nacházel se blízko 1155 bodů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist