Senát ve středu schválil vládě vydání dalších dluhopisů za 153 miliard korun na krytí letošního rozpočtového schodku, který má být ještě o deset miliard vyšší. Učinil tak hodinu poté, co schválil dluhopisy za 14 miliard korun ke krytí deficitu loňského rozpočtu. Oba návrhy ještě dostane k podpisu prezident. Celkem tak vláda bude moci vydat dluhopisy za rekordních 167 miliard korun.

Státní dluh by v důsledku vydání dluhopisů podle předpokladu vlády měl vzrůst ke konci roku na 1,338 bilionu korun. Úroky z tohoto dluhu by měly vzrůst až na zhruba 65 miliard korun. To přibližně odpovídá například výdajům ministerstva vnitra nebo dopravy. Loni se státní dluh zvýšil o téměř 179 miliard na 1,178 bilionu korun, na každého Čecha tak připadá dluh přes 112.000 korun. Předloni stát zvýšil dluh o 107 miliard korun.

Ministr financí Eduard Janota zopakoval své úterní prohlášení, že při sestavování rozpočtu na příští rok by nejraději škrtal výdaje rovnoměrně s navyšováním příjmů. "Nepředložím rozpočty s deficitem vyšším než 4,8 (procenta hrubého domácího produktu), to bych popřel vlastní konvergenční program," uvedl.

Stát letos podle ministra vydá dluhopisy za celkem 290 miliard korun, protože potřebuje financovat i starší dluhy, jejichž splatnost nastane letos.