Řecký premiér Jorgos Papandreu v pátek varoval, že jeho země je už jen krok od okamžiku, kdy nebude schopna si dál půjčovat. Vyzval proto zástupce odborů, aby s vládou spolupracovali, jinak hrozí, že Řecko se z dluhové krize nedostane. Informovala o tom agentura Reuters. Euro po jeho slovech prohloubilo pokles a vůči dolaru se propadlo nejníže za více než dva týdny.

Papandreu hovořil k členům tamní největší odborové organizace GSEE, která proti vládním úsporným opatřením vytrvale organizuje mohutné protesty. Premiér řekl, že bojuje proti "zvláštním zájmům", a to jak doma, tak v zahraničí. Je prý odhodlán skoncovat v Řecku s korupcí, plýtváním i s beztrestností.

"Jsme ve válečném stavu, bojujeme proti zvláštním zájmům, jak doma, tak mimo Řecko. Je to boj se spekulanty a za transparentnost. Za to, aby trhy sloužily lidem, ne obráceně," řekl premiér na výročním sjezdu odborářů. Vylíčil tam chmurný stav řecké ekonomiky a přiznal, že Řecko kvůli vážným nedostatkům ztratilo na trzích důvěryhodnost.

Papandreu řekl, že o situaci Řecka jednal se zástupci řady zemí. "Musíme zabránit tomu, abychom celá desetiletí platili lichvářské úroky, čímž bychom tuto zemi odsoudili k hluboké recesi," řekl premiér. Řecko si už dnes půjčuje peníze za nesrovnatelně vyšší úrok než jiní členové eurozóny, například proti Německu Řecko platí až dvojnásobné úroky.

Pomoc od MMF zatím nepotvrzena

Řecká vláda uvažuje, že se o pomoc v dlužnické krizi obrátí na Mezinárodní měnový fond. "Pokud nevzejde ze summitu EU 25. března jasná podpora, budeme se muset rozhodnout, kam se obrátit. Na stole je řada scénářů, z nichž prvořadý je scénář s MMF," uvedl zpravodajský servis Dow Jones Newswire s odvoláním na nejmenovaného řeckého činitele.

Řecký ministr financí Jorgos Papakonstantinu ovšem zprávu o plánu na brzké oslovení MMF popřel.

Alternativu požádat o pomoc MMF zatím řečtí a evropští představitelé odmítali v obavách, že by to narušilo prestiž EU a eura. S pomocí od fondu jsou také spojeny tvrdé podmínky pro veřejné finance, zejména škrty v sociálních výdajích. Řecku však hrozí státní bankrot, pokud nezíská v příštích týdnech a měsících na vyrovnání splatných dluhů desítky miliard eur.

Řecký premiér Jorgos Papandreu v Evropském parlamentu zopakoval, že Řecko stále preferuje pomoc od Evropy než od MMF. O pomoci ze strany MMF se rozhodne až po summitu EU 25. března. 

Barroso: Řecku by půjčily země eurozóny

Evropská komise navrhne vytvoření programu státních půjček, které mají pomoci zadluženému Řecku. Novinářům to v pátek řekl předseda Evropské komise José Manuel Barroso. Řekům by případně půjčily jen země eurozóny, nikoliv celé Evropské unie. S mechanismem však musí jejich lídři souhlasit, jednat by se o něm mělo na nadcházejícím summitu EU.

"Takový nástroj by se skládal ze systému bilaterálních půjček a byl by plně v souladu s částí evropských smluv, která zakazuje pomoc zemím eurozóny, a navíc by byl spojen s řadou podmínek," popsal Barroso případný mechanismus. Jako představitel Evropské komise tak vůbec poprvé potvrdil předchozí mediální spekulace, že případná pomoc Řecku by se skládala z půjček, a nikoliv například záruk za úvěry.

Zatím není zřejmé, zda Řecku bude muset půjčit každý stát eurozóny včetně Slovenska, nebo bude celý program postaven na dobrovolnosti. Někteří ekonomové nicméně odhadují, že by státy mohly Řekům takto přispět až 25 miliardami eur, tedy zhruba 625 miliardami korun.

Mechanismus by podle informací ČTK nemusel projít tradiční schvalovací procedurou, která čeká ostatní legislativní návrhy z pera Evropské komise. Šlo by v podstatě o mezivládní mechanismus, na jehož plnění by dohlížela právě komise.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist