Německo by mohlo akceptovat pomoc Evropské unie Řecku, požaduje však další podmínky včetně zapojení Mezinárodního měnového fondu a dalšího zpřísnění rozpočtových pravidel pro Atény. Podmínky Berlína v úterý podle agentury Reuters sdělil nejmenovaný německý vládní činitel.

Německo a Francie mezitím jednají o nalezení společné pozice ohledně řešení řecké dlužnické krize, uvedli evropští diplomaté v Bruselu. Agentura Bloomberg citovala zástupce německého ministerstva financí, který uvedl, že Německo a Francie údajně souhlasí se zapojením MMF do pomoci Řecku, pokud o ni země požádá. Obě země budou v řecké otázce postupovat společně.

Podle německého činitele by Berlín souhlasil s evropskou pomocí za následujících podmínek: Řecko by nedokázalo získat nové úvěry na trzích, k jakémukoli balíku pomoci by musel přispět MMF a EU by musela vyjednat s Řeckem dodatečné podmínky snižování rozpočtového deficitu a státního dluhu.

Ani summit EU o pomoci nerozhodne

Představitel dodal, že na nadcházejícím summitu EU k rozhodnutí o konkrétní pomoci nedojde. Zdá se tak, že patová situace o tom, jak by EU měla řešit problémy zadluženého Řecka bude přetrvávat.

Německo bylo dosud proti jakékoli finanční pomoci Řecku, protože tamní veřejnost je ostře proti, Berlín se bojí, že po Řecku přijdou s nataženou rukou další země, a většinu toho budou platit právě Němci. Zároveň však je zájmem Berlína udržet stabilitu eura, kterou řecká krize podkopává.

Kancléřka Angela Merkelová dosud vyzývala Atény k důsledné realizaci plánovaných úsporných opatření a nabízela maximálně morální podporu.

"Vzkaz z Berlína je vskutku průzračně jasný: Řecko musí pokračovat nejen v rozpočtové konsolidaci, ale také se musí dál ucházet o peníze na trzích a v případě nutnosti využít MMF," komentoval to hlavní ekonom Barclays Capital Julian Callow. "Plyne z toho, že Německo podpoří Řecko jen v případě, že kanál MMF nebude fungovat," dodal.

Podle diplomatů jednají představitelé dvou největších zemí eurozóny o společné pozici vůči Řecku pro čtvrteční a páteční summit, včetně otázky role MMF, jehož účast dosud Paříž odmítala.

Zasedne i "elitní" euroskupina?

Francie a Španělsko navíc vyzvaly šéfy zemí eurozóny ke společné schůzce těsně před summitem. Byla by to teprve druhá taková mimořádná schůzka takzvané Euroskupiny po setkání v říjnu 2008 na vrcholu globální finanční krize. Předseda Euroskupiny Jean-Claude Juncker přes svého mluvčího vzkázal, že takovouto schůzku vítá.

Řecko se dostalo kvůli neúnosným státním výdajům do dluhové pasti. Po podzimní degradaci jeho úvěrových ratingů, která následovala po odhalení řeckých statistických manipulací, na finančních trzích prudce vzrostly rizikové přirážky k řeckým státním dluhopisům.

Atény musí letos získat na refinancování splatných dluhopisů přes 50 miliard eur, z toho asi 20 miliard v příštích dvou měsících, zatímco úroky na jeho nové dluhopisy vyskočily na dvojnásobek německé ceny za půjčky. Řecká krize podkopává kurz eura a ohrožuje stabilitu eurozóny.