Londýnský soud ve středu odmítl žádost na přezkoumání mimosoudní dohody britského protikorupčního úřadu SFO se zbrojním koncernem BAE Systems, která uzavírá vyšetřování údajné korupce týkající se i České republiky. Informovala organizace Kampaň proti obchodu se zbraněmi (CAAT), která spolu s další neziskovou skupinou žádost o soudní přezkoumání podala.
Zda tím bude celá záležitost dotýkající se i prodeje vojenských letadel Gripen České republice definitivně uzavřena, záleží na tom, zda se obě skupiny proti dnešnímu rozhodnutí soudu odvolají. CAAT a organizace Corner House se nyní radí s právníky, zda tak učiní.
Soud rozhodl, že dohoda SFO s BAE Systems nemůže vstoupit v platnost osm dní a případně déle, pokud bude podáno odvolání. Soud také zamítl žádost přezkoumat rozhodnutí úřadu SFO, který zrušil obvinění rakouského prostředníka BAE Alfonse Mensdorffa-Pouillyho.
Devět miliard od BAE kauzu "uhladilo"
Začátkem února se SFO a americké ministerstvo spravedlnosti dohodly s BAE na mimosoudním urovnání, v jehož rámci koncern zaplatí pokutu - 30 milionů liber v Británii a 400 milionů dolarů v USA (celkem asi 8,65 miliardy korun). V Británii se dohoda týkala účetních nesrovnalostí v obchodu s Tanzanií, v USA nepravdivých výroků o dodávkách do Saúdské Arábie, ČR a Maďarska.
Corner House a CAAT ale nebyly spokojeny s tím, že v Británii dohoda prý neodráží závažnost obvinění z korupce a že SFO pominul údajnou korupci při zbrojních dodávkách do České republiky, Jižní Afriky a Rumunska.
Korupce kolem Gripenů: Soud v Británii nebude, výrobce se vykoupil - čtěte ZDE
Kauza nákupu gripenů uzavřena. V Česku se uplácelo, potrestán ale nikdo nebude - ZDE
Obě skupiny proto podaly žádost na soudní přezkoumání dohody SFO a BAE Systems. Soud na začátku března až do svého rozhodnutí tuto dohodu pozastavil.
Obě organizace vyjádřily nad nejnovějším rozhodnutím soudu zklamání. "Jsme samozřejmě zklamáni. Rozhodnutí naznačuje, že zákon umožňuje ohromné společnosti zaplatit malou finanční pokutu za ´účetnické nesrovnalosti´, místo toho, aby byla veřejně souzena kvůli závažnějším obviněním," uvedla Kaye Stearmanová z CAAT.
Historie se zatím neopakuje
Corner House a CAAT podobný postup uplatnily už v roce 2007, i když s úspěšnějším výsledkem. Požádaly o přezkoumání rozhodnutí SFO zrušit vyšetřování podezřelých zbrojních dodávek BAE do Saúdské Arábie.
Vrchní soud pak v dubnu 2008 skutečně došel k závěru, že SFO podlehl "očividným hrozbám" po zásahu vlády, a uvedl, že rozhodnutí zrušit vyšetřování bylo protiprávní. SFO se odvolal a Sněmovna lordů jako tehdejší nejvyšší soud verdikt vrchního soudu zrušila.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist