Nový vlastník bývalého vládního zámku v Kolodějích, spolumajitel Třineckých železáren a vládce zdravotnické skupiny Agel Tomáš Chrenek patří k nejvýznamnějším domácím byznysmenům.
Má za sebou ale i jeden z největších bankrotů - krach obchodníka s elektřinou Moravia Energo, za nímž zbyl dluh 4,6 miliardy korun. V energetice má přitom Chrenek zřejmě stále své zájmy.
Lidé z energetické branže jsou přesvědčeni, že Chrenek má stále určitý vztah k firmě Bicorn, která se zabývá prodejem elektřiny a do loňska mu patřila. Sám Chrenek tyto spekulace neobjasní, s médii odmítá komunikovat.
Štika Bicorn
Bicorn patří k malým hráčům, kteří se během krize zaměřili na zákazníků z řad domácností a daří se jim rychle růst.Štiky jako Bicorn totiž začaly nakupovat na burzách elektřinu až po loňském propadu cen. Protože se proud obvykle objednává na burzách dlouho dopředu, jsou zavedení obchodníci s delší historií v nevýhodě. Prodávají energii, získanou zčásti na základě předkrizových kontraktů, za něž platí vysoké předkrizové ceny.
Mladí hráči, kteří nyní nakupují levně, jsou tak schopni nabízet nižší ceny a velké trojce (ČEZ, E.ON a PRE) tvrdě konkurují. "Za poslední půlrok jsme přišli o desítky tisíc zákazníků z řad domácností," říká mluvčí E.ON Vladimír Vácha.
Bicorn patří mezi těmito novými dravými prodejci mezi nejúspěšnější.
Tajuplný Right Power
Do pádu Moravie Energo byl Bicorn malá firmička. Stejně jako Moravia patřil do Chrenkova holdingu Enias, v prodeji spolupracoval s větší sestrou. Těsně před tím, než byla Moravia z trhu vyřazena, získal Bicorn oprávnění k samostatnému obchodování. A po krachu zadlužené sestry rozjel expanzi.Holdingu Enias Bicorn ovšem už nepatří. Půl roku po krachu Moravie jej Chrenek, který má část svého byznysu na Slovensku, prodal slovenské společnosti Right Power.
"O Bicorn tehdy mělo zájem víc investorů. Bylo zvláštní, že Chrenek Bicorn prodal firmě Right Power, která zdaleka nenabízela nejvíc. Vidím v tom jediný důvod - chtěl, aby firma zůstala pod kontrolou kamarádů," soudí zdroj, který zná okolnosti loňského prodeje.
Nový vlastník Bicornu Right Power patří podnikateli Eriku Traškymu, který se angažuje v dalších šesti slovenských firmách. V některých z nich figuruje Marián Choma - manažer, jehož si Chrenek loni přivedl do Moravie, aby se kolabující podnik pokusil zachránit.
"Choma je letitý Chrenkův souputník, spolupracují už dlouho," říká pražský obchodník s elektřinou, který vztahy v branži dobře zná. Bicorn navíc podle lidí z oboru zásobuje elektřinou - stejně jako dřív Moravia Energo - všechny Chrenkovy podniky.
Lidé z oboru nemohou Chrenkovi krach Moravie Energo zapomenout. Vyčítají mu, že kolabující firmu odmítl sanovat, přestože mu v předchozích letech jeho dalších aktivity vynášely miliardy.
Pád Moravie totiž poznamenal celou branži. Chrenkova firma doplatila na prudký pokles ceny elektřiny vyvolaný krizí. Před dvěma lety ve velkém nakupovala na dlouho dopředu na burze a po pádu ceny energií musela podle burzovních pravidel dosypávat miliardové garance jako pojistku, že nasmlouvaný proud odebere. Mezi nejpostiženějšími věřiteli po jejím pádu zůstaly banky, které jsou po této zkušenosti nedůvěřivé k celému sektoru.
"Například Komerční banka prakticky odmítá jakékoliv financování obchodu s elektřinou, další banky obchodníkům zpřísnily podmínky," řekl HN jeden z byznysmenů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist