Akciové trhy vstoupily do uplynulého týdne se snahou o oživení a tuto tendenci si udržovaly v průběhu dalších obchodních dní. Trhy vstřebávaly schválení návrhu reformy amerického zdravotnictví, která prošla Sněmovnou reprezentantů. Akcie farmaceutického sektoru reagovaly pozitivně.
Volatilnějším vývojem procházely akcie bankovních domů, které měly problémy udržet si půdu pod nohama tak jak nadále pokračovala nejistota ohledně konkrétního řešení situace Řecka. Podporu trhům propůjčovaly energetické a těžařské tituly. Suma sumárum globální akciové trhy znovu překročily 17-měsíční maxima.
V Evropě zazářila britská životní pojišťovna Legal & General, jejíž akcie v úterý vyskočily o téměř 5% nebo zástupce energetického sektoru Cairn Energy, kdy akcie firmy raketově vylétly o 10%. Na amerických burzách stojí za zmínku komponent indexu Dow Jones společnost Caterpillar, která získala po zvýšení cílové ceny od analytiků. Technologický sektor podporovaly akcie Apple a Cisco, jejichž kurzy překračovaly 52-denní maxima.
Pád portugalského ratingu příliš nepřekvapil
Uprostřed týdne akciové trhy přibrzdilo snížení ratingu Portugalska agenturou Fitch o jeden stupeň na AA- s negativním výhledem. Pro trhy nebyla zpráva zřejmě příliš velkým překvapením a dokázaly jí poměrně rychle absorbovat.
Agentura Fitch snížila Portugalsku rating, euro kleslo nejníže za 10 měsíců - čtěte ZDE
Řecko si může půjčovat od zemí eurozóny, pomůže i MMF - čtěte ZDE
Na straně ekonomických dat sledovali investoři německý index podnikatelského klimatu Ifo, který dopadl o něco lépe než čekal trh. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech byly zhruba v souladu s očekáváním. Také americká data z trhu práce o počtu žádostí o dávky v nezaměstnanosti vyloženě nezklamala. Šéf Fedu Bernake vystoupil ve sněmovním výboru pro finanční služby. Zopakoval závěry z posledního jednání centrální banky s tím, že doba trvání nízkých úrokových sazeb bude záležet na stavu ekonomiky.
Summit, summit, summit
Trhy se od začátku týdne upíraly na summit Evropské unie v Bruselu, v rámci kterého se očekávalo také projednávání pomoci Řecku. Zástupci vlád nakonec dospěli k dohodě o záchranném plánu, že v případě bezprostředně hrozícího nesplacení závazků obdrží Řecko pomoc ve formě kombinace bilaterálních půjček, alokovaných podle klíče ECB, a pohotovostních prostředků od MMF pokud to bude nezbytné.
Devizový trh během týdne reagoval na nejistotu ohledně možné pomoci Řecku. Po testování dolní hranice kurzového intervalu se euro poměrně brzy dostalo opět pod tlak. Sílící spekulace že do hry může vstoupit řešení od MMF interpretovaly devizové trhy jako známku slabosti evropské politiky ve schopnosti konkrétně řešit aktuální situaci zadlužení některých členů eurozóny. Propad eura byl výrazný, společná evropská měna sklouzla pod úroveň 1,33 proti dolaru.
Zdá se, že reakce kurzu EUR/USD na ekonomická data z eurozóny je v současné době asymetrická. Zatímco dobrá data jsou ignorována, špatná data zvyšují tlak na euro. Dolar se pohybuje kolem 10-měsíčního maxima vůči euru. Dohoda o pomoci Řecku, dosažená po vleklých dohadech, má na podporu eura zatím pouze omezený vliv a kurz EUR/USD se během pátku dopoledne pohyboval kolem úrovně 1,3380.
Pohyb dolaru do značné míry ovlivňoval i situaci na komoditních trzích. Ropa vstoupila do obchodního týdne se značnou volatilitou. Nejprve cena spadla pod 79 dolaru, aby později během obchodních hodin vylétla až k úrovni 82 dolarů za barel. Fluktuace ceny ropného kontraktu v rozmezí více než 3 dolary během jednoho obchodního dne znovu zvýrazňuje míru do které je trh ropy momentálně determinován spekulativními finančními investory.
Silnější dolar a zpráva o nárůstu amerických ropných zásob tlačily ke konci týdne cenu ropy WTI dolů. Cena kontraktu se ale udržela nad úrovní 80 dolarů. Především kvůli silnému dolaru spadla cena zlata pod psychologickou hranici 1100 dolarů za unci. V průběhu týdne dosedla na hodnotu 1085 dolarů, nejnižší úroveň od půlky února. Další pokles ceny zlata by mohl být zpomalován rostoucí fyzickou poptávkou po zlatě, kterou cenová úroveň pod 1100 dolarů přitahuje.
V závěru týdne sáhají investoři po vybírání zisků a hlavní burzy během pátku dopoledne mírně korigují. Klíčovými ekonomickými daty jsou HDP za čtvrtý kvartál a index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech. Zatímco zpřesněné údaje o HDP zaskočily trh mírně negatovně, když ministerstvo obchodu ubralo 0,3 procenta a ekonomika USA rostla na konci roku jen o 5,6 procenta místo původně ohlášených 5,9 procenta. Naopak Michiganský index důvěry dopadl nad očekávání. Subindex podmínek spotřebitelské důvěry Univerzity Michigan za březen rostl na 82,4 z předchozích 81,8, přičmež odhad byl 81,5.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist