Zadlužené Řecko zatím nepožádalo Mezinárodní měnový fond (MMF) o pomoc. Neexistují ani žádné bezprostřední známky toho, že má takovýto krok zapotřebí. Uvedl to v pondělí šéf MMF Dominique Strauss-Kahn při návštěvě Polska. Upozornil rovněž, že řecká krize ukazuje na nedostatečně silné ekonomické vedení v Evropské unii.

Země eurozóny se minulý týden dohodly, že Řecku v případě potřeby půjčí finanční prostředky za přispění MMF. "Doufám, že strategie EU pro Řecko bude fungovat," řekl Strauss-Kahn. "Jsme připraveni pomoci Řecku stejně jako každému ze svých členů, zatím však není zjevné, že tato pomoc bude naprosto nezbytná," dodal.

Dluhopisy za pět miliard eur 

Řecko v pondělí pověřilo pětici domácích a zahraničních bank přípravou emise nového sedmiletého dluhopisu, jež by měla přinést pět miliard eur (téměř 127,1 miliardy korun). Země se tak rozhodla po skončení pondělní aukce. Zájem o dluhopisy byl mnohem slabší než při poslední aukci začátkem března a státní agentura pro správu dluhu (PDMA) stanovila kupon na 5,90 procenta.

Pro Atény to je první test toho, jaký vliv bude mít na finanční trhy dohoda eurozóny o případné pomoci. Řecko musí během dubna a května sehnat k vyrovnání splatných dluhopisů kolem 23 miliard eur.

Řecko prodávalo dluhopisy i na začátku března, rovněž v objemu pěti miliard eur, avšak se splatností deset let. Tehdy byl ale zájem nesrovnatelně vyšší, přesáhnul 16 miliard eur a pomohl zklidnit situaci na trzích. Investoři se obávali, zda bude země vůbec schopna přilákat dostatečný počet zájemců, kteří její dluhopisy koupí. Tehdejší aukce se zúčastnilo více než 400 institucí.  

Z dohody o pomoci vyplývá, že většinu finančních prostředků by měly poskytnout země platící evropskou jednotnou měnou, a to až dvě třetiny. Jednu třetinu by pak poskytl MMF. Kompromisní text nicméně nijak konkrétně nespecifikuje rozdělení pravomocí eurozóny a MMF v Řecku.

Zapojení mezinárodního fondu má navíc v unii své odpůrce, kteří si myslí, že tímto krokem dává eurozóna neschopnost řešit krizovou situaci. Jde především o názor francouzské diplomacie a některých představitelů Evropské centrální banky (ECB).

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist