Řecké banky čelí hromadnému útěku nejlepších klientů. Firmy i movitější zákazníci si kvůli finančním problémům státu začali přesouvat své peníze a vklady ze svých účtů do velkých globálních bank nebo do zahraničí. Píše o tom na své internetové stránce britský deník The Telegraph. Zpráva protiřečí tomu, co až dosud říkala Evropská centrální banka (ECB), analytici i bankovní zdroje v Řecku.

Klienti, kteří mají v řeckých bankách uloženy vysoké částky, se nyní dožadují převodu svých financí do řeckých poboček velkých nadnárodních bank jako jsou největší evropská banka HSBC zda francouzská Société Générale. V předchozích týdnech tyto finanční Ústavy zaznamenaly příliv několika miliard eur.

Banku HSBC upřednostňují zejména firmy, napsal Telegraph. Další finanční ústavy v Řecku, které mají zahraniční matky, zaznamenaly naopak příliv peněz ze soukromých účtů.

Ztráta důvěry, obavy centrální banky rostou

Navíc dochází i k odlivu peněz do zahraničí. Celkem zatím podle údajů řecké centrální banky přesunuly v lednu 2010 domácnosti i firmy ze země do zahraničí přibližně 5 miliard eur a v únoru to bylo více než 3 miliardy eur. Centrální banka se proto obává úniku kapitálu z Řecka.

John Raymond, analytik CreditSights, uvedl pro Telegraph, že odliv kapitálu je noční můrou každého bankéře i těch v Řecku. "Pro banky je to nyní skutečně těžké, neboť nemohou sehnat finance jinde."

Nejvíce nových klientů z Řecka zaznamenaly banky ve Švýcarsku, v Británii a na Kypru. Nejbohatší Řekové přitom preferují švýcarské banky. Přesunem financí do zahraničí se chtějí vyhnout případným novým daním
z bohatství.

Obávají se totiž, že vláda v Aténách je bude muset v rámci úsporných opatření zavést, aby snížila rozpočtový deficit a zadluženost země.

Falešný  poplach?

Statistická data z ECB dosud žádné takové riziko nenaznačovala, na žádné blížící se problémy neupozorňovali ani analytici či zdroje přímo v řeckých bankách, kterých se takřka denně na vývoj v Řecku dotazují agentury. ECB i zmíněné zdroje dosud tvrdily, že neexistují žádné jednoznačné důkazy, že z řeckých bank ve velkém odtékají peníze.

Nejnovější data nepotvrdila, že by existovaly jasné důkazy odlivu peněz z řeckých bank. Vklady v měnových finančních institucích denominované ve všech měnách a s výjimkou eurosystému se během února v Řecku vyšplhaly na 362,3 miliardy eur (asi 9,2 bilionu Kč). To byl nejvyšší objem od března 1998, kdy se tyto údaje začaly sledovat. Za leden srovnatelný údaj činí 353,1 miliardy eur.

Termínem eurosystém ECB rozumí evropský systém centrálních bank, který zahrnuje jak ECB, tak centrální banky v každé členské zemi eurozóny. Výrazné výkyvy v objemu vkladů jsou mezi jednotlivými měsíci běžné, například loni mezi červnem a červencem objem vkladů klesl skoro o deset miliard eur. Bankéři i analytici ale ještě v únoru tvrdili, že i když se o přesunech peněz v bohatších kruzích spekuluje, oni sami prý žádný trvalejší a prokazatelný odliv peněz nezaregistrovali.

Přestože riziko odchodu Řecka z eurozóny pokládá za reálné jen málokdo, obavy z dalšího vývoje v Řecku má řada investorů. To se projevuje hlavně v poklesu kurzu eura vůči hlavním světovým měnám. Nervozita je znát i na řeckém akciovém trhu, kde klesají akcie bank. Od začátku roku ztratily asi 15 procent hodnoty a jen během dneška ztrácely asi 1,9 procenta, zatímco v jiných zemích akcie bank letos vytrvale rostou.