Vyjednávací tým pro dálnici D11 se v pátek shodl s farmářkou Ludmilou Havránkovou na textech smluv pro získání jejích pozemků potřebných pro stavbu D11 k Hradci Králové. Po jednání s farmářkou na jejím plačickém statku to novinářům řekl vedoucí vyjednávacího týmu Michal Frankl z úřadu vlády.

Spor o pozemky se vleče už 16 let. Dálnice proto skončila tři kilometry před Hradcem Králové.

"Dosáhli jsme shody o textech smluv. Musíme ještě počkat na znalecký posudek ohledně cen," řekl Frankl po více než dvouhodinovém jednání. Znalci mají ocenit pole, které statkářka se státem vyměňuje. Frankl předpokládá, že vláda by měla do 23. dubna smlouvy k projednání dostat.

Dohoda byla schválena těsně po vypršení předem stanoveného harmonogramu, když smlouvy měly být parafovány do 8. dubna. Jednání s farmářkou podle Frankla prý posunuly jen události spojené s přípravou návštěvy amerického a ruského prezidenta v ČR.

Podpis smlouvy: Opravdu poslední krok?

Smlouvy však zatím podepsány nebyly. Frankl řekl, že jakmile bude znalecký posudek, budou moci být smlouvy parafovány. K parafování smluv by podle něj mělo dojít ještě před 23. dubnem, kdy je má premiér Fischer předložit ve vládě.

V dotažení dohody a tedy i realizace dálnice až do východočeské metropole ale věřil málokdo. Ještě před týdnem sama Havránková řekla týdeníku Ekonom, že pochybuje o tom, že by dohoda byla včas podepsána.

Havránková se v pátek k jednáním nevyjádřila. Po rozloučení s vyjednavači odešla zpět do domu a na žádosti novinářů o vyjádření nereagovala. U jednání byl přítomen i hradecký primátor Otakar Divíšek (ODS). Ani ten novinářům žádné vyjádření při odjezdu ze statku neposkytl.

Priorita Fischerovy vlády

Poslední posun v jednání odsouhlasila Fischerova vláda, když na svém únorovém zasedání přijala usnesení , které počítá s tím, že se bude snažit s Havránkovou, jejíž rod v kraji hospodaří již 400 let, podle tzv. varianty A. Tato varianta nadále upřednostňuje dosažení dohody (oproti alternativě B, vyvlastňovací).

Základní obrysy předběžné dohody spočívaly v tom, že Havránková za své tři hektary, stojící v cestě dálnice, dostane náhradou jiné tři státní hektary (s pravděpodobným finančním doplatkem ). A dále by měla místo šedesáti hektarů pronajatých od Pozemkového fondu dostat do dlouhodobého pronájmu jiných 130 hektarů v katastrech obcí Holohlavy a Rodov (náhradní pozemky jsou oproti současným ve větší vzdálenosti od její farmy).

V roce 2008 se několikrát zdálo, že patnáctiletý spor o pozemky bude mít brzké řešení. Vláda Mirka Topolánka v říjnu doporučila výměnu 253 hektarů z Pozemkového fondu ČR za deset hektarů statkářky. Transakci mělo mimořádně provést ministerstvo zemědělství, Havránková tehdy návrh uvítala. Stát však nakonec od tohoto řešení ustoupil.

Pokud se poslední úsek dostaví a další výstavba komunikací na východě Čech půjde podle plánu, tak by do roku 2013 mohla vést D11 až do Jaroměře, která by tak velmi pomohla zásobování závodu Škody Auto ve Vrchlabí.