Průmyslová výroba v eurozóně i v Evropské unii v únoru opět rostla. V zemích platících eurem meziměsíčně stoupla o 0,9 procenta a v celé evropské sedmadvacítce o 0,7 procenta. Novináře o tom ve středu informoval Eurostat.
V lednu letošního roku průmyslová produkce v eurozóně rostla o 1,6 procenta a v EU o 1,7 procenta, což ekonomové označovali za další neomylný příznak končící hospodářské recese.
"Průmyslová výroba v eurozóně v únoru překonala očekávání a ukazuje, že je hlavním tahounem ekonomické aktivity," řekl agentuře Reuters Howard Archer z Global Insight. Podle něj za současným růstem produkce stojí především rostoucí poptávka v zahraničí a konkurenceschopnější euro, jehož kurz v poslední době oslabil, zpevňuje ovšem i domácí poptávka.
Evropský průmysl roste i v meziročním srovnání. Ve srovnáním se stejným obdobím loňského roku produkce v únoru vzrostla o 4,1 procenta v eurozóně a o 3,5 procenta v celé unii. To je ovšem do značné míry způsobeno nízkou srovnávací základnou z loňského roku, kdy se EU potýkala s citelnými následky hospodářské recese a finanční krize.
Ne ve všech 27 členských státech EU ovšem průmyslová výroba v únoru rostla. Největší meziměsíční propad zaznamenalo Bulharsko, o 5,7 procenta, v Lotyšsku průmyslová výroba klesla o tři procenta a v Řecku o 2,9 procenta. Řecko, které se kvůli silnému zadlužení v poslední době ocitlo na hraně státního bankrotu, dokonce zaznamenalo propad průmyslu i meziročně, a to o více než desetinu.
"Eurostat opět demonstroval, jak výrazně se mohou lišit různé statistiky. Údaj o průmyslové výrobě zemí eurozóny totiž ukázal v únoru nárůst. Dříve zveřejněné národní statistiky však ukazovaly pouze na stagnaci. Problém je ve statistickém zpracování údajů a nelze jednoznačně říci, který údaj je bližší realitě. I tak je příjemné, že statistiky ukazují směrem k oživení ekonomiky eurozóny," konstatoval Michal Brožka z Raiffeisenbank.
Podle něj je pozitivní růst produkce investičního charakteru. "Zvýšila se i produkce zboží sloužící k dalšímu zpracování. Naopak spotřební zboží rychlé i dlouhodobé spotřeby mířilo dolů, což poukazuje na slábnoucí spotřebu domácností," dodal.
Průmyslová výroba se v únoru propadla i v Česku, ale jen ve srovnání s předchozím měsícem, konkrétně o 0,3 procenta. Meziročně však citelně rostla o sedm procent, což je vůbec šestý nejrychlejší růst v evropské sedmadvacítce.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist