Zdeněk Tůma

Do bankovní rady ČNB nastoupil z pozice výkonného ředitele Evropské banky pro obnovu a rozvoj v roce 1998. V dalším roce byl jmenován vice guvernérem. Od roku 2000 je guvernérem ČNB a o pět let později byl v této funkci potvrzen na dalších šest let. Vystudoval Fakultu obchodní na VŠE. V roce 1986 nastoupil do Prognostického ústavu ČSAV. V letech 1993 - 1995 byl poradcem ministra průmyslu a obchodu a od roku 1995 byl hlavním ekonomem Patria Finance.

Šéf České národní banky (ČNB) Zdeněk Tůma ve čtvrtek oznámil, že se k 30. červnu 2010 vzdává svého mandátu. Rezignační dopis předal prezidentu Václavu Klausovi už v úterý odpoledne.

Šestiletý mandát měl Tůmovi původně skončit 12. února 2011, mluvčí ČNB Marek Petruš. Z Tůmova prohlášení k rezignaci vyplývá, že se rozhodl  s ohledem na to, že ČNB není v kritické situaci. Zároveň chce přispět i k urychlení procesu výběru nového guvernéra a dalších členů, kterým v únoru 2011 končí mandát.

Prezident Václav Klaus, který jmenuje členy bankovní rady a tedy i guvernéra centrální banku, neočekává negativní dopad Tůmova rozhodnutí složit mandát na fungování centrální banky. "Prezident věří, že naše centrální banka bude i nadále fungovat jako doposud a že tento krok nebude mít žádné negativní ekonomické důsledky," dodal mluvčí prezidenta Radim Ochvat.

BRIEFINK ZDEŇKA TŮMY JSME SLEDOVALI ON-LINE - ZDE

"Uvědomuji si, že pro Českou národní banku bude lépe, když období nejistoty spojené s obměnou bankovní rady bude co nejkratší," uvedl guvernér v prohlášení.

"Nečekaný odchod guvernéra v době krátce před parlamentními volbami může krátkodobě zvýšit nejistotu a zhoršit vnímání České republiky navenek. Vzhledem k celkem neutrálnímu postoji Tůmy z hlediska přijetí eura a vzhledem k tomu, že guvernéra jmenuje prezident, lze s jeho odchodem očekávat spíše posun bankovní rady směrem k většímu euroskepticismu," domnívá se analytik Michal Brožka z Raiffeisenbank.

V loňském roce časopis Global Finance zařadil Tůmu mezi sedm nejlepších centrálních bankéřů světa za rok 2008. V hodnocení „Central Banker Report Card“ („Vysvědčení centrálních bankéřů“), které měsíčník uděluje každoročně od roku 1994, byl loni zvláštní důraz kladen na výsledky, s jakými jednotliví centrální bankéři dokázali provést své země nejhorší finanční krizí od 30. let.


Prohlášení guvernéra Zdeňka Tůmy:

„Můj druhý šestiletý mandát končil 12. února 2011. V tento den skončí mandát většiny členů bankovní rady, kromě guvernéra jde o viceguvernéra a další dva členy bankovní rady. Je celkem přirozené, že narůstá tendence hodnotit kroky a vyjádření členů bankovní rady z pohledu této změny. I na základě podobné zkušenosti před šesti lety si uvědomuji, že pro Českou národní banku bude lépe, když období nejistoty spojené s obměnou bankovní rady bude co nejkratší. Kromě toho považuji za rozumné, aby mandát guvernéra byl i do budoucna časově oddělen od ostatních členů bankovní rady. Pro mě osobně to také znamená, že mohu o několik měsíců dříve začít přemýšlet o svém dalším profesionálním působení. Ze všech výše uvedených důvodů, a i s ohledem na to, že v současné době Česká národní banka nečelí žádné kritické situaci, jsem se rozhodl rezignovat k 30.6.2010.“


Tiskový briefink Zdeňka Tůmy po oznámení své předčasné rezignace

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
15:00
Bríefink začíná

Zdeněk Tůmy zahajuje bríefink k oznámení, že skončí ve funkci guvernéra již na konci června. "Jsem v bance téměř 12 let a to že v bance skončím o něco dříve není žádné drama."

Poté již dává prostor pro dotazy novinářů.

15:04

Šéf centrální banky uvedl, že by bylo dobré mít v bankovní radě tzv. překrývající se mandáty. "Nyní končí nadpoloviční počet členů rady, a i to je důvod mého konce skončit dříve. A je lepší, když se guvernér bude řešit dříve než všichni najednou," prohlásil Tůma.

Kromě Tůmy má příští rok v půli  února skončit také viceguvernér Miroslav Singer a další dva členy bankovní rady Robert Holman a Pavel Řežábek.

15:05
Politické aspekty

Rezignaci nepovažuje Tůma za důležitou z hlediska politického dopadu. "O členech rady ČNB rozhoduje prezident. Nevidím důvod, proč by měl brát v potaz politické aspekty," řekl Tůma.

15:08
Konzultace s prezidentem

Guvernér ČNB uvedl, že s prezidentem rezignaci nekonzultoval, pouze hovořil s ním krátce při předání rezignace. "Svoji rezignaci jsem konzultoval jen se svojí manželkou," dodal s úsměvem.

Co se týká možného nástupce, tak to je podle Tůmy jen v kompetenci prezidenta. "Pan prezident má nyní čas rozhodnout se do 30. června," dodal k dotazům, kdo by mohl být jeho nástupce.

"Nemám žádný termín, kdy bych měl někde nastupovat," odpověděl Tůma na otázku své další budoucnosti s tím.

15:12
Nedělní rozhodnutí

Tůma uvedl, že se o konci v čele ČNB rozhodl teprve tuto neděli.

"30. 6. skončím, pak mám měsíc na to, abych vyřídil agendu a pak nesmím 5 měsíců dělat práci, která by byla v konfliktu s mým předchozím působením v centrální bance," uvedl guvernér k tomu, co ho čeká v době ukončení funkce.

15:14
Překvapení pro Klause
Na dotaz, jak prezident Klaus reagoval, dodal Tůma, že prezident je "zkušený politik. Pokud mohu soudit, spíše to pro něj bylo překvapení, ale řešili jsme spolu jen záležitosti týkající se oznámení mé rezignace," uzavřel šéf centrální banky svůj tiskový bríefink.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist