Americká investiční banka Goldman Sachs hospodařila v prvním čtvrtletí s čistým ziskem 3,46 miliardy dolarů (asi 65,1 miliardy korun), což je meziroční nárůst o 91 procent. Výnosy vzrostly o 36 procent na 12,78 miliardy dolarů (asi 240,4 miliardy Kč). Výsledky vysoko překonaly odhady analytiků.

Zisk na jednu akcii se vyšplhal na 5,59 USD proti zisku 3,39 USD před rokem. Analytici v průměru očekávali, že banka zisk na akcii zvýší na 4,01 USD a výnosy na 11,07 miliardy USD.

Na výsledky banky Goldman Sachs trh čekal s velkým napětím. Akciové trhy za poslední rok totiž výrazně zpevnily a pokud mají v růstu pokračovat, musejí klíčové podniky ukázat, že výrazně zlepšily hospodaření.

Obvinění z podvodu na investory

Goldman Sachs upadl v nemilost amerických regulačních úřadů. Tamní komise pro cenné papíry (SEC) banku minulý týden obvinila z podvodu na investorech a tvrdí, že škody mohou přesahovat jednu miliardu dolarů (asi 18,8 miliardy Kč). Banka ale obvinění odmítá a spor s úřady nyní směřuje k soudu.

Úřady podaly na banku civilní žalobu u federálního soudu na Manhattanu. Jde zatím o nejvýraznějším právní krok, který vláda učinila ve vztahu k problémům na hypotečním trhu. Propad tohoto trhu v roce 2007 odstartoval finanční krizi, která rychle přerostla v celosvětovou recesi. Šéf burzovní komise (SEC) řekl, že SEC vyšetřuje i další praktiky, které přispěly ke vzniku krize.

Komise pro cenné papíry uvedla, že z podvodu je obviněna banka a její viceprezident Fabrice Tourre. Komise uvádí, že banka nezveřejnila podstatný fakt. Jeden z jejích klíčových klientů totiž bance pomohl stanovovat cenu obligací CDO (collateralized debt obligation), které banka nabízela investorům.

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru