Daňové ráje

30 %
českých firem vážně zvažuje přesun do některého z daňových rájů. Za hlavní důvod vedle nižších daní uvádí nižší byrokracii.

2153
českých firem v loňském roce do daňových rájů odešlo. Bylo to nejvíce v historii a zájem o realokaci dál roste. Přesunují se i firmy, které z toho nemají tak výrazný benefit.

53 %
českých firem přesun do daňového ráje zváží, pokud dojde ke zvýšení daní. To přitom navrhuje strana s největšími volebními preferencemi - ČSSD.

Rozbité silnice a zbytečná byrokracie, tak vidí podnikatelé to, co za své daně v Česku dostávají. Stále více jich proto firmy přesouvá do zahraničí a celá třetina jich o tom vážně uvažuje.

 

„Za své daně v Česku nedostáváme nic. Sociální systém se hroutí, silnice jsou v dezolátním stavu, úředníci jsou ještě více protivní než dříve, a pokud nepřijde důchodová reforma, budou nás živit naše děti,“ zlobí se soukromý zemědělec František Němec a o protestu formou placení daní v jiné zemi uvažuje.

Podle průzkumu společnosti ČEKIA existuje takových firem v Česku třicet procent. Číslo je o to dramatičtější, vezme-li se v potaz, že o odchodu uvažují firmy, které vykazují dlouhodobé zisky. Firmy také sdělují, že pokud se daně v Česku zvednou, bude jejich rozhodování mnohem jednodušší.

Měsíc před volbami je přitom favoritem sociální demokracie, která má zvýšení firemních daní v programu. "Jestliže vyhrají, tak pánbůh s námi a zlí pryč, to by to podnikatelé měli ještě tvrdší,“ hrozí se živnostník roku kraje Vysočina 2010 František Hlava, podnikající ve výrobě čokoládových specialit.

Více než tři procenta, tedy jedenáct tisíc českých firem, už v některém z daňových rájů sídlí a jejich počet roste stále rychleji. Jen loni se jich podle údajů společnosti ČEKIA virtuálně stěhovalo na 2153. Firmy, jež zakládání společností v zahraničí zprostředkovávají, jsou přitom kontaktovány stále menšími firmami i běžnými podnikateli.

Byrokracie neubývá

Ti za jeden z důvodů uvádějí, že chtějí mít pokoj od české byrokracie, která je podle nich zbytečná a neustále jí přibývá. „Když poslanci něco zruší, hned si zase něco vymyslí,“ říká podnikatel Jiří Kadlec z Litvínova, majitel vydavatelství a provozovatel portálu kamPoMaturite.cz.

„Určitě bych kvůli výši daní firmu přesunul a nepovažuji to za něco nemorálního. Za nemorální a nezodpovědné považuji hospodaření státu s našimi daněmi,“ přidává se šéf společnosti BC Morava Pavel Žerníček.

Podle zmiňovaného průzkumu si 47 procent českých podnikatelů váží lidí, kteří svou firmu do zahraničí již přesunuli, a považují je za „šikovné podnikatele“. Oproti tomu si 29 procent podnikatelů na firmy z daňových rájů „dává pozor“.

„Hospodaření politiků k odchodu přímo vybízí, ale neuvažuji o tom. Žiji tady, pracuji tady, mé děti i vnoučata využívají práv a výhod naší společnosti, tak mám i povinnost tomuto státu odevzdat desátek. Je to už na zodpovědnosti našich představitelů, jak s prostředky hospodaří,“ říká majitel společnosti LB Bohemia Lubomír Bednár.

Politici: Firmám chceme pomoci

Tak ovšem uvažuje pouze málo firem a politici již dumají, jak je k tomu přimět. „Apelovat na vlastenectví je možné jen v případě, když budou mít firmy pocit, že stát se k nim jako vlast chová, tedy že je nebuzeruje více, než je nutné,“ míní místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Jako řešení nabízí zjednodušení výběru daní a garanci, že se nebudou zvedat vedlejší náklady práce, které jsou podle něho pro podnikatele důležitější než samotné daně.

Nezvyšování daní a jednoduší systém výběru daní považuje za motivační faktor i volební leader ODS Petr Nečas. „Každý rok chceme navíc zrušit či zjednodušit na třicet regulací,“ popisuje a naznačuje tak, jak komplikované podnikaní nyní v Česku je.

„Podnikatele chceme přesvědčit omezením korupce, lepší vymahatelností práva, investicemi do infrastruktury a vědy,“ říká místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.