Ze začátku týdne byly trhy pod tlakem zejména díky uzavření velké části evropských letišť i vzdušného prostoru a kvůli vyšetřování banky Goldman Sachs.

První jmenované postihlo pochopitelně zejména aerolinky, pod drobnohled se ale dostaly i firmy, jejichž příjmy jsou závislé na ropných produktech jako Total, Shell apod.

Vyšetřování Goldman Sachs ze strany americké komise pro cenné papíry zapůsobilo na celý finanční sektor. Banka byla obviněna z manipulace s cennými papíry, jež byly kryty rizikovými hypotékami. Konkrétně měla vybírat hypotéky spolu s hedge fondem, jenž spekuloval na pokles těchto cenných papírů, zatímco Goldman Sachs je doporučoval svým klientům k nákupu.

Komise proto vyšetřuje banku pro střet zájmů, podobné vyšetřování zvažují také regulátoři v Německu a Velké Británii. Tlak na banky pak vytvářela celá tato situace proto, že dává argumenty politikům volajícím po větší regulaci finančního trhu.

Výsledková sezóna naplno

V průběhu týdne se ale investoři více a více soustředili i na reportování výsledků firem za první kvartál. Se solidními čísly v průběhu týdne přicházely firmy Citigroup, IBM, AT&T či McDonald’s.

Vynikající čísla představila také již zmiňovaná banka Goldman Sachs, což ale nepomohlo odpoutat pozornost investorů od probíhajícího vyšetřování. Silný byl tento týden pro automobilky, když po lepších číslech Daimleru posiloval celý sektor, povzbuzen lepším výhledem Volkswagenu (výjimkou byl pokles Fiatu ve čtvrtek po horších výsledcích).

Technologický sektor posunuly výše výrazně lepší čísla firmy Apple. Z firem které nadšení svými čísly nevzbudily jmenujme např. Ebay, Qualcomm či BHP Billiton. Smíšené pocity vyvolaly výsledky Coca-Coly.

Nekončící krize na Peloponésu

V druhé polovině týdne se pak na trzích výrazně projevilo další kolo řecké dluhové krize. Řecká strana vstoupila do jednání o konkrétním využití předjednané pomoci ve výši 45 miliard eur (30 miliard od EU a 15 od MMF). Na tuto zprávu reagovaly řecké dluhopisy prudkým poklesem, kdy se výnosy desetiletých bondů dostaly nad 8 % a náklady na zajištění kreditního rizika Řecka vzrostly o 31 bazických bodů.

Tento trend pokračoval silně ve čtvrtek, kdy Řecko dostalo další ránu své důvěryhodnosti poté co Eurostat zveřejnil, že skutečná výše deficitu Řecka za loňský rok je 13,6 % oproti Řeckem proklamovaným 12,9 %. Navíc i toto číslo možná ještě další revize mírně zvedne.

Trh se tak nacházel v situaci kdy dobrá kvalitní čísla svědčící o ekonomickém zotavování stála proti další negativní zprávě z Řecka, na kterou zareagovala ratingová agentura Moody’s dalším snížením ratingu této zemi.

V závěru týdne ale trhu posilují díky výrazně lepší podnikatelské důvěře, která posunula dopoledne index DAX o 1,5 % výše. Na dovršení týdne tak bohatého na zprávy v pátek v poledne řecký premiér oznámil, že Řecko chce požádat o aktivaci záchranného mechanismu předjednané pomoci a že pro něj v současné chvíli není jiné východisko.

To byla dle mého názoru spíše očekávaná zpráva. Po zlevnění financování díky přislíbené pomoci se situace opět zhoršila po čtvrteční revizi deficitu a to nedávalo Řecku mnoho prostoru k jinému řešení. I když bezprostřední reakce byla pozitivní (euro posílilo, CDS klesly stejně jako výnosy na řeckých dluhopisech), může mít využití pomoci a další jednání o konkrétním průběhu pro trhy dvousečný efekt.

Příští týden nás čeká pokračování výsledkové sezóny, na které je teď chování investorů asi nejvíce závislé, bude také zasedat americký FED, kde se očekává, že ponechá sazby na rekordně nízké úrovni. Všichni budou také samozřejmě sledovat další vývoj pomoci Řecku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist