Více než deset hodin vyslýchala stálá vyšetřovací komise amerického Senátu manažery investiční banky Goldman Sachs. Finanční instituce je podezřelá, že podvedla své investory. Její šéf Lloyd Blankfein i další pracovníci banky to ale popírali. Senátory ale příliš nepřesvědčili.

Americká komise pro cenné papíry (SEC) tvrdí, že banka Goldman Sachs profitovala z krize na realitním trhu v USA nečestným způsobem. Firma údajně své klienty neinformovala o tom, že jim prodává cenné papíry, které sama nepovažuje za kvalitní. Podle komise by škody mohly přesáhnout asi jednu miliardu dolarů (přes 19 miliard Kč).

"Pěkně zasranej obchod"

Demokratický senátor Carl Levin, jenž v Senátu vede vyšetřování příčin finanční krize, se takové podezření snažil dokázat citací z firemní e-mailové komunikace týkající se jednoho derivátu na rizikové hypoteční dluhopisy. "Chlape ten Timberwolf (název derivátu) byl pěkně zasranej obchod," stálo v e-mailu.

Levin pak vulgární citaci ještě několikrát zopakoval, když se jednoho z manažerů banky Daniela Sparkse ptal, proč banka tento derivát i po takovém "zhodnocení" dále prodávala svým klientům. Sparks mu nedokázal uspokojivě odpovědět a tvrdil, že citace je vytržená z kontextu.

SEC podala 16. dubna na banku občanskou žalobu kvůli transakci známé nyní jako Abacus 2007-AC1, v níž banka nabízela klientům derivát na rizikové hypoteční dluhopisy, který umožňoval investorům sázet na růst nebo pokles podkladového aktiva. Jeho sestavování se účastnil manažer hedgeového fondu John Paulson, který měl v úmyslu vsadit si na pokles, což podle SEC ostatní investoři nevěděli, ačkoli údajně měli.

Makléř Fabrice Tourre, který inkriminovaný derivát pomáhal vytvářet, před komisí v úterý uvedl, tento finanční nástroj nikdy nebyl zamýšlen tak, aby selhal. Finančník pocházející z Francie, který se ve firemních e-mailech označoval za Fabulózního Faba, dodal, že se proti obvinění hodlá bránit u soudu.


Rovněž šéf banky Blankfein popřel, že by se firma dopustila něčeho nekalého. Investoři podle něj byli natolik zkušení a chytří, aby si cenné papíry dokázali zhodnotit sami. Banka jim prý jenom poskytla riziko, o něž sami stáli. Goldman Sachs podle Blankfeina nepochybně nese část zodpovědnosti za finanční krizi, podvodu se ale nedopustila. "Nejsme tak chytří," odpověděl na otázku, zda banka věděla o propasti, do níž se řítí hypoteční trh.

 

Hned několik senátorů nicméně během slyšení upozorňovalo na rozpor mezi tím, jak krizi vnímají manažeři banky a jak americká veřejnost. Nechyběla ani přirovnání Wall Streetu k Las Vegas, proti kterému se ohradil senátor John Ensign ze státu Nevada, kde známé centrum hazardu leží. V Las Vegas mají podle něj hráči alespoň jistotu, že někdo nemění pravděpodobnost úspěchu během hry.

Reforma Wall Street zablokována i podruhé

Slyšení před stálým senátním výborem pro vyšetřování začalo v 16:00 SELČ a trvalo přes deset hodin. V publiku se jej zúčastnilo i několik lidí v pruhovaných vězeňských mundůrech, kteří dávali najevo, co si myslí o nevině manažerů. Deník Businessweek nicméně po slyšení podotkl, že by banka s tvrzením, že se vědomě nedopustila podvodu, u soudu mohla obstát.

Republikáni mezitím v Senátu již podruhé zabránili projednávání reformy finančního odvětví, která by podle demokratů měla napříště podobnému chování bank i rozsáhlým finančním krizím zabránit. Republikánům vadí, že reforma příliš posiluje pravomoci vlády. Demokraté se ale právě na příklad banky Goldman Sachs snaží ukazovat, že reformu je nutné přijmout co nejdříve.

Zákon chce mimo jiné regulovat deriváty, jež podle převažujícího mínění mohly za to, že se finanční krize v roce 2008 tak rozšířila. Tyto finanční nástroje většinou investorům či firmám pomáhají zajistit se proti riziku. Vlastníci derivátů vytvořených z problémových amerických hypoték anebo finančních produktů tyto deriváty obsahujících často po prasknutí hypoteční bubliny neměli prostředky na krytí ztrát. Hrozící kolaps finančního systému pak musely řešit vlády státní pomocí.