Ani středa nepřinesla optimismus na evropské burzy, spíše naopak prohloubila nervozitu. Během dopoledne se skoro všechny indexy v regionu posunuly do červených čísel. A v poklesu pokračoval i kurs eura.

Největším propadlíkem se postupně v průběhu dne stala Praha. Index PX propadl o 4,88 procenta na 1194, což je největší propad za poslední rok. Nejvíce klesly akcie společnosti CME, které kromě všeobecného sentimentu oslabily také neuspokojivé výsledky za první čtvrtletí a posilováním amerického dolaru, výsledkem byl propad o 11,5 procenta.

Dvojciferná ztráta se během dne objevila také u AAA Auto a developera ECM. Silné ztráty postihly také obě banky a těžební společnost NWR, bankovní tituly i ČEZ. Jediným ziskovým titulem byl s +1,1 procenty nováček trhu KIT Digital. "Zobchodovaný objem byl zhruba dvakrát vyšší než v úterý, což naznačuje hromadné uzavírání pozic a útěk zahraničních investorů z trhu," uvedl Miroslav Adamkovič z Komerční banky.

 SPAD ONLINE  (05.05.2010 16:55) 
  Název
 
Akt. cena
[Kč]
Změna
[%]
Objem
[tis. Kč]
 
  CME 583.5 -10.547 144424.2  
  ERSTE 797 -5.569 564918.5  
  ECM 254 -9.641 1591.7  
  NWR 247 -6.439 471012.8  
  ČEZ 901.8 -2.424 1294259.4  

Podle Pavla Hadrouška ze spolenčosti Fio také pražská burza doháněla ostatní trhy z poslendích dnů. Burzu táhly dolů bankovní tituly  - Erste ubrala skoro 6 procent, když se dostala pod 800 korun, Komerční bance nepomohly celkem dobré výsledky za 1. čtvrtletí a akcie ubraly 3,6 procenta. Ztratil i ČE, který odepsal přes 2 procenta.

Na trhy i nadále negativně působí spekulace spojené s rozpočtovými problémy i v dalších zemích eurozóny – v Portugalsku, Španělsku, Irsku a nervozita se váže i k Velké Británii, která stojí před blížícími se volbami. Podle Martina Kadlece ze Saxo Bank se trhy "začínají zaměřovat na země PIIS (již ne PIIGS) a zkoumají, jaká je skutečná situace v těchto zemích."

To je podle něj hlavní důvod, proč měnový pár EUR/USD směřuje dolů. "Pomalu se dostáváme do stejného problému s nedostatkem likvidity jako v létě a na podzim 2008," dodal.

Euro i ve středu navázalo na úterní výrazný propad, když se dostalo až k hranici 1,28 USD/EUR, kam se dostalo poprvé od loňského března. To se podepsalo na české koruně, která k euru atakuje úroveň 26 CZK/EUR s denním minimem 26,0810 CZK/EUR. K dolaru oslabila přes 20 korun, až na 20,350 CZK/USD.

Důvod paniky: Hlasy z MMF a ECB, Moody's a řecká stávka

Na nervozitě finančních trhů se ve středu podepsaly především tři hlavní faktory. Prvním z nich byla vyjádření představitelů ECB a MMF, kteří vyjádřili obavu z dopadů rozšíření paniky na další členské země eurozón. „Existuje vážná hrozba, že se fiskální problémy Řecka přelijí do dalších zemí eurozóny,“ uvedl šéf Bundesbank a tedy i člen vedení ECB Axel Weber.

Riziko řecké nákazy pro Evropu připustil i šéf Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahn. Dodal, že se nebezpečí týká menších zemí, největším ekonomikám Německu a Francii podle něj reálně nehrozí. Před šířením finanční nákazy v německém parlamentu varovala kancléřka Angela Merkelová. „V této nejvážnější krizi eurozóny za 11 let její existence je v sázce budoucnost Evropy,“ uvedla.

Druhým důvodem bylo varování Portugalsku od mezinárodní ratingové agentury Moody's Investors Service. Ta upozornila, že by mohla rating Portugalska srazit kvůli dluhům hned o dva stupně.

A třetím důvodem je obří stávka a protetsy v Řecku proti úsporným opatřením, které země musí schválit a realizovat, aby dosáhla pmoci ze strany eurozóny a MMF.  K protestům rozpoutaným řeckými odbory se přidal soukromý sektor i novináři. Dopravci odmítli vyjet, vyplout a vyletět. Při nepokojích v Aténách uhořeli tři lidé.