Americké akcie dopoledne prudce oslabily kvůli rostoucím obavám, že dohoda o finanční pomoci zadluženému Řecku by nemusela zabránit rozšíření dluhové krize do dalších členských zemí eurozóny.

Kolem poledne newyorského času (18:00 SELČ) se nejsledovanější Dow Jonesův index snížil o dvě procenta na zhruba 10.930 bodů. Širší index Standard & Poor's 500 klesl o 2,3 procenta na 1175 bodů a index technologického trhu Nasdaq Composite o 2,9 procenta na 2426 bodů.

Investoři se obávají, že dluhová krize v Evropě by mohla narušit oživení světové ekonomiky. "Navzdory všem těm záchranným opatřením nevíme, zda to Řecko opravdu zvládne," upozornil analytik Bruce Bittles ze společnosti Robert W Baird & Co. "Všechny znepokojuje, kdo bude další," dodal Scott Fullman z firmy WJB Capital Group.

Víkendová dohoda, podle níž země eurozóny a Mezinárodní měnový fond dají Řecku k dispozici na tři roky 110 miliard eur (2,8 bilionu Kč), na finanční trhy příliš nezapůsobila. Investoři vzhledem k odporu řecké veřejnosti pochybují o schopnosti tamní vlády zavést sjednaná úsporná opatření, bez jejichž přijetí bude zemi hrozit vyhlášení platební neschopnosti.

Poklesu akciového trhu nezabránily ani příznivé zprávy o trhu s bydlením a zakázkách zpracovatelského sektoru ve Spojených státech. Výrobci léků Pfizer a Merck nicméně posílili díky překvapivě dobrým čtvrtletním výsledkům, napsala agentura Reuters.

Evropské akcie zaznamenaly pád

Také evropský akciový trh v úterý obnovil propad, jeho hlavní index klesl o tři procenta na dvouměsíční minimum a ztratil poslední zbytky letošních přírůstků.

Přední evropský index FTSEurofirst 300 uzavřel úterý propadem o více než 30 bodů na 1033,18 bodu, nejnižší úroveň od počátku března. Od počátku roku už index ztrácí 1,2 procenta po loňském růstu o více než 25 procent.

"Kapitálové trhy sázejí na řecký bankrot, jelikož řecké obyvatelstvo nepřijme podmínky této záchrany a možnost nákazy vyvolává reálné obavy," řekl agentuře Reuters analytik kanadské makléřské firmy OANDA Dean Popplewell.