Index Dow Jones ve čtvrtek 6.5.2010

Během pár vteřin klesly akcie Accenture ze 40 dolarů na jeden cent. Akcie Lear ze 74 dolarů na 0,0001. Několik dalších titulů se nekontrolovaně zhroutilo po sérii automatizovaných příkazů k prodeji v době od od 14:40 do 15:00 newyorského času. I když zatím není přesně jasné, k čemu došlo, burzy NYSE i Nasdaq zrušily všechny podezřelé transakce v průběhu těchto dvaceti minut, u kterých se cena vychýlila o více než 60 procent.

Čtvrteční incident na sklonku dne, kdy pravděpodobně kvůli obavám z šíření řecké krize dočasně poklesl index Dow Jones o rekordních 9,16 procenta, se nyní vyšetřuje. 

"Tahle noc byla opravdu velice, velice dlouhá. Stačilo k tomu, aby nějaký rádoby génius na Wall Streetu (který si teď už asi moc neškrtne) zadal příkaz k zobchodování 16 miliard USD namísto 16 milionů, a výsledkem je, že trh smazal 1 bilión USD a zareagoval neúměrně velkým propadem," komentoval situaci Ken Veksler ze Saxo bank.

Americký regulátor SEC podle agentury Bloomberg hodlá ale také prověřit podezření, zda se někdo cíleně nesnažil na rozkolísání trhů vydělat.

O pár nul navíc

Sledovaný Dow Jonesův index ve čtvrtek oslaboval, stejně jako většina trhů převážně kvůli problémům Řecka. Asi dvě hodiny před koncem obchodování se ale indikátor začal rychle sunout dolů a spolu s ním další indexy.

NÁZOR
Ken Veksler (Saxo Bank)
"Trh zůstává vratký a důvodů k rozptýlení jeho obav a nejistot se prozatím moc nenašlo. Zásadně se ale změnil celkový obraz – už nejde o Řecko a možné (pravděpodobné) rozšíření nákazy nezvladatelného státního dluhu... Abychom si rozuměli – nechci tvrdit, že by chybný příkaz jednoho idiota dokázal rozpoutat masivní krizi, ale dokáže odhalit skrytou křehkost jednosměrného růstu akciových a devizových trhů, který nyní trvá už více než rok."

Dow Jones ztrácel až 1000 bodů, což je nejvíce v historii Wall Streetu a největší procentní propad od "černého pondělí" v roce 1987. Za 15 minut index klesl až o 700 bodů, jen aby za dalších 15 minut o 600 bodů zpevnil.

„Jsme na trhu, který reaguje v milisekundách, avšak dohled reaguje v řádu minut. Než stihne zareagovat, jsou pryč miliardy dolarů,“ uvedl James Angel, profesor financí na McDonough School of Business.

"Je to podobné tomu, co předcházelo pádu Lehman Brothers," citovala finanční televize CNBC jednoho z makléřů, který si nepřál být jmenován. Právě CNBC krátce po mohutných propadech indexů s odkazem na své zdroje uvedla, že problémem by mohl být i lidský faktor.

Zdroje CNBC ukázaly na banku Citigroup, kde se údajně jeden z makléřů při zadávání prodejního pokynu u futures kontraktů E-mini S&P 500 spletl v řádech a místo milionů zadal miliardy. (Mezititulek o počtu nul je nadsázkou, makléř mohl prý prostě stisknout klávesu B - billions, místo správné klávesy M - millions.) Citigroup uvedla, že si není žádného pochybení vědoma, informaci ale prověří a vyšetří.

"Řeknu vám, že toto je už sedmá krize, kterou ve svém životě zažívám, a že jsem obchodoval i když Amerika zažila útok na newyorská dvojčata, ale musím říci, že něco jako tohle tu skutečně ještě nebylo," dodal Veksler.

O historicky rekordním propadu Dow Jonesova indexu byl podle agentur informován prezident Barack Obama.

Šéf vlivného fondu posílil obavy z Řecka

Čistě teoreticky by lidská chyba mohla být i za problémem takového rozsahu. Velké instituce totiž při obchodování používají zmíněný high freguency trading, což jsou obchody, které řídí počítače. Ty jsou předem naprogramovány, reagují na sebemenší výkyvy v kurzech a obchodují v nanosekundách. Burzy jako je NYSE mají mechanismy, jak případnou paniku na trhu mírnit, u čistě elektronických burz je to ale problém.

Jako pravděpodobné se jeví, že mohutný pád cen akcií byl souhrou více faktorů, z nichž hlavním a spouštěcím faktorem byly zřejmě obavy z vývoje v Řecku. Krátce před pádem indexů totiž na CNBC hovořil šéf vlivného dluhopisového fondu Pimco Mohamed El-Erian, který je považován za jednoho z nejvlivnějších analytiků současnosti.

"Zaznamenali jsme, že řecká krize se přelévá do celého regionu, ovlivňuje celou eurozónu a je na pokraji toho, aby se z ní stala krize globálních rozměrů," řekl El-Erian na CNBC. Banky v Evropě se podle něj už teď kvůli Řecku zdráhají vzájemně si půjčovat.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist