Město Františkovy Lázně zpřísnilo vyhlášku o výherních automatech. Zatímco na konci loňského roku zakázalo provozování klasických výherních hracích automatů, jejichž provozování obec může zakázat, nová vyhláška zakazuje až na jednu výjimku i videoterminály, které povoluje jen ministerstvo financí a obce na jejich povolování dosud neměly vliv.

"Nelíbí se to samozřejmě nikomu, ani provozovatelům, ani ministerstvu. Vycházíme ale ze zákona o obcích, podle kterého si města a obce mohou regulovat činnosti, které ohrožují veřejný pořádek," uvedl Mlátilík.

Město proto použilo podobnou vyhlášku o zákazu prostituce a stejným způsobem zakázalo i provozování "loterie nebo jiné podobné hry pomocí technických zařízeních" povolené podle zákona o loteriích.

Překračují zákon

O vymýcení hazardu se snaží i jiná města, ale na podobný krok jako Mlátilík si netroufly. „To co dělají, nemá oporu v zákoně,“ říká například litvínovský starosta Daniel Volák. Podle něj nový zákon, který rozhodování o hazardu více přenáší do pravomoci obcí (zejména povolování videoterminálů), nejenže ještě neplatí, ale navíc není retroaktivní.

„Nemůžu okamžitě zakázat něco, na co bylo dříve vydáno povolení,“ uvádí Volák. Podle něj je možné se videoloterijních terminálů zbavit jen v případě, že vyprší povolení či jejich provozovatel poruší zákon.

To že jde o nezákonnou vyhlášku, je přesvědčeno i ministerstvo financí. "Obec je oprávněna regulovat pouze jeden segment 'hazardních' her, a to výherní hrací přístroje," řekl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Jeho úřad se proto obrátil na ministerstvo vnitra s upozorněním na nezákonný postup františkolázeňského zastupitelstva a požádalo ho o zjednání nápravy.

V Litvínově zavedli stop stav

Litvínov proto použil jiný krok: Vydal vyhlášku, kterou pouze zakazuje vydávání nových povolení na klasické hrací automaty i loterijní videoterminály, jejichž povolování je stále v rukou ministerstva financí.

„Ministerstvo financí jsme ale požádali, aby do nabytí účinnosti zákona toto moratorium respektovalo a nevydávalo žádná další povolení,“ dodal Volák. Nový zákon sice již minulý měsíc schválila směnovna, čelká ale ještě na souhlas senátu a podpis prezidenta.

I sám Mlátilík ovšem připouští, že o svoji vyhlášku asi bude muset svést právní boj. "Očekávám, že se ministerstvu vnitra nebude líbit a pozastaví ji. Pak nás může žalovat a to je to, co chceme - aby se tím zabýval soud," uvedl starosta lázeňského města.

Protože ale vyhlášku zatím ministerstvo nepozastavilo, v praxi platí. "Část provozovatelů videoterminály vypnula a hrozí, že se s námi budou soudit. Těm, kteří je nevypnou, udělíme pokutu 100 000 korun v prvním případě, pak 150 000 korun a třeba i 200 000 korun," pohrozil Mlátilík.

Podkladem pro to, že ministerstvem povolované videoterminály, o které hlavně jde, mají dopad na veřejný pořádek, jsou podle Mlátilíka zprávy policie a městských strážníků. "Dokud tady nebyly herny, tak se neloupilo, nemizely poklopy z kanálů, nevraždilo se. Poslední vražda, která se tu stala, byla v herně," uvedl Mlátilík.

V Česku přitom nejde o první případ, kdy se obec pokusila zakázat videoterminály vyhláškou. Na Ústavní soud se už ministerstvo vnitra obrátilo kvůli podobné vyhlášce města Chrastava na Liberecku. Chrastava vyhláškou z října 2009 stanovila místa, kde lze terminály provozovat. Podle vnitra ale taková pravomoc přísluší jen ministerstvu financí. Soud ale ještě nerozhodl.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist