Světové akciové trhy v úterý zažily sešup a propadly se až na nejnižší hodnoty od září 2009. Důvodem jsou obavy o zdraví bankovního sektoru eurozóny a napětí kolem KLDR. Globální index MSCI oslabil o 2,9 procenta, což je nejméně od srpna 2009, a index rozvíjejících se akciových trhů o 4,4 procenta.

A pokles se postupně přenáší z Asie přes Evropu i na americké trhy. Wall Street také po začátku obchodování zamířila do červených čísel,když hlavní indexy klesaly o více než 3 procenta, ale nakonec své výrazné ztráty smazaly. "Je to jeden z těch dnů, kdy se trh zastaví a pomyslí si, že se možná prodávalo příliš, že se možná do cen příliš započítala Evropa" uvedl analytik John Canally ze společnosti LPL Financial. Evropské akciové trhy se v úterý propadly na téměř devítiměsíční minimum.

Nejsledovanější Dow Jonesův index se nakonec snížil o pouhých 0,23 procenta na 10.043,75 bodu. Hned na začátku obchodování se přitom propadl pod psychologicky důležitou hranici 10.000 bodů. Širší index Standard & Poor's 500 stoupl o 0,04 procenta na 1074,03 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,12 procenta na 2210,95 bodu, napsala agentura Reuters.

Na vině jsou především zprávy ze Španělska. Tamní centrální banka o víkendu oznámila, že přebírá menší spořitelnu CajaSur, protože jednání o jejím převzetí konkurenční firmou skončila neúspěšně. Banka je sice velmi malá, avšak zpráva vyvolala obavy o zdraví dalších bank v eurozóně a případném dopadu záchrany problémových bank na rozpočty některých zemí, zvláště z jižní Evropy, které se potýkají s vysokými dluhy a rozpočtovými schodky.

V úterý se navíc objevila další zpráva o "zraněném" bankovním sektoru v zemi. Čtyři regionální spořitelny Cajastur, Caja de Ahorros del Mediterráneo, Caja Extremadura a Caja Cantabria se spojí, aby posílily svoji solventnost, vznikne tak pátá největší banka v zemi a třetí největší spořitelna.(Více zde)

"Obavy z toho, že podobná situace jako je  v Řecku, by mohla postihnout Španělsko, jsou až příliš děsivé. A při začátku léta, které je tradičně spíše slabším obdobím pro trhy, investoři zatím volí spíše útěk," poznamenal Jan Michelfeit, analytik Commerzbank. 

Trhy rovněž znervózňuje napětí kolem KLDR. Severokorejský vůdce Kim Čong-il nařídil armádě bojovou pohotovost. Jihokorejské akcie v reakci na to klesly o 3,4 procenta na nejnižší hodnotu za šest měsíců.

"Na finančních trzích to vře. Investoři se zbavují všeho, co zavání rizikem. Zpráva, že Severní Korea vyhlásila bojovou pohotovost byla poslední kapka pro finanční trhy. Vládne nefalšovaná panika. Klesají akcie, posiluje dolar," uvedla Markéta Šichtařová z Next Finance.

Evropa: Sešup po červené horské dráze

25.05.2010 17:25 % 
ERSTE714.3 -8.19
KB3256 -4.32
NWR207.3 -5.13
KITD233 -4.90
ČEZ844 -4.58

Ztráty na počátku obchodování postihly i evropské akcie, které se rovněž propadly nejníže od září 2009. "Maďarsko i Vídeň doháněly pondělní pauzu, kdy tamní burzy neotevřely kvůli svátku," poznamenal Tomáš Otáhal z Patria Finance.Téměř 10 procentní pokles zaznamenala v regionu rumunská burza. Německý index DAX klesl o 2,94 procenta.

Nikoho tedy nepřekvapí, že "krvavé úterý" zažila i pražská burza, která postupně prohlubovala svůj propad, aby hlavní index PX uzavřel o 5,15 procenta níže. Dostal se až pod hranici 1100 bodů a zakončil na 1097 bodech, kde se naposledy nacházel letos v únoru.

I v Praze se projevila nervozita hlavně u bankovních titulů, když rakouská Erste přišla o silných 8,15 procent na 714,30 korun, druhý bankovní titul Komerční banka pak ubrala 4,50 procenta a skončila na 3250 Kč.

"Dokonce i dosud statečně odolávajícímu ČEZu se nepodařilo udržet svou hodnotu a nehledě na dividendový výnos, se během dne sesul o více než 4,5 procenta," konstatovala Zuzana Hanke ze společnosti Cyrrus. Výrazný pokles zaznamenala i těžební společnost NWR, která ubrala 5,72 procenta a cena akcie je již na dohled 200korunové hranici. V dubnu přitom po oznámení plánů těžby a cen produktů byla přitom cena akcií o více než 100 korun výše.

Euro sráží už i korejské problémy

Náladu na trhu podkopává i další pokles eura, který stáhl v Asii dolů rovněž akcie místních vývozců. Přední asijské trhy tak v úterý ztrácely dvě až tři procenta, napsaly agentury AP a Reuters. Rostoucí napětí na Korejském poloostrově se přidalo k evropským problémům "a znovu tak nabírá na síle poptávka po bezpečnějších aktivech. Jako obvykle je důsledkem posilování dolaru i jenu a švýcarského franku proti padajícímu euru," dodal Vlk.

Euro zahájilo další pokles již v pondělí a o den později v něm pokračuje. Kurz společné měny k dolaru se obchoduje na hladině 1,2220 USD/EUR. "Na trhy opět doléhá větší averze k riziku, kterou vyvolávají přetrvávající problémy v Evropě," poukázal Tomáš Vlk z Patria Finance.

Česká měna od rána oslabovala vůči oběma hlavním světovým měnám, výrazněji k americkému dolaru. Vůči dolaru v porovnání s pondělním závěrem ztratila 33 haléřů na 20,97 Kč/USD, když přes den překročila hranicí 21 Kč/USD. Proti euru oslabila o 12 haléřů a zakončuje na 25,6 Kč/EUR, vyplývá z informací serveru Patria Online.

Podle Vlka koruna nepokračuje v pondělním posilování a naopak ztrácí společně s ostatními měnami v regionu. Ztráty polského zlotého a maďarského forintu jsou ale výraznější, doplnil.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist